26 Ocak 2020 , Pazar
Ana Sayfa / Bölgesel / Üçok’un Mücadelesini CHP’li Kadınlar Sürdürüyor…

Üçok’un Mücadelesini CHP’li Kadınlar Sürdürüyor…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, yaşamı boyunca hurafelere karşı mücadele eden, Atatürk aydınlanmacısı, kadın hakları savunucusu, akademisyen ve politikacı, çağdaş, laik, demokratik cumhuriyetin aydınlık yüzü Prof. Dr. Bahriye Üçok’u katledilişinin 26. yılında özlemle, rahmetle ve saygıyla andıklarını söyledi.

CHP Adana İl Başkanlığı önünde yapılan basın açıklamasında Prof. Dr. Bahriye Üçok’un 6 Ekim 1990 tarihinde evine gönderilen kitabın içerisine yerleştirilen bombanın patlaması sonucu yaşamını yitirdiğini anımsatan Yılmaz, Üçok’un hurafelere karşı mücadele eden, bilimi temel alan, din tüccarlarının önündeki en büyük engellerden biri olduğunun altını çizdi.

Yılmaz, “Türk siyasi yaşamına önemli katkıları bulunan Üçok’un, laiklik, kadın hakları ve irtica tehlikesi üzerinde çalışmalar yapmış değerli bir akademisyen ve politikacı, Atatürk’ün ışıklı yolunu kendine rehber edinmiş laik ve aydın bir Cumhuriyet kadınıydı” dedi.

“İslam’dan Dönenler”, “Yalancı Peygamberler” ve “İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar” adlı kitapların yazarı olan Bahriye Üçok’un, yaşamı boyunca laik Türkiye Cumhuriyetinin ilkelerine bağlı kaldığını ve her zaman kadın haklarının savunucusu olduğunu dile getiren Yılmaz, Üçok’un Kur’an-ı Kerim’e bağlı kalarak İslam dinini çağdaş, gerçekçi ve İslam dininin temelinde bulunan hoşgörü anlayışıyla yorumladığını kaydetti.

Bahriye Üçok’un, dini siyasete alet eden, laik cumhuriyete düşman olanlara karşı, demokratik ve bilimsel yollardan mücadele eden bir aydın olduğunu belirten Yılmaz, şunları söyledi:
“Bireye ve topluma dengeli bir biçimde önem veren demokrasilerde dinin saygın bir yeni olduğun inanan, bunun yanında laik devlet statüsünde yer alan hukuk ve eğitim uygulamalarında vicdan özgürlüğünün bireysel alandan siyasal alana kaydırılmasına karşı çıkan Bahriye Üçok, bugün de mücadelesiyle ve fikirleriyle yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Çağdaş, laik, demokratik cumhuriyetin aydınlık yüzü, güzel insan, Bahriye Üçok’u özlemle ve rahmetle bir kez daha anıyor, mücadelesini kaldığı yerden sürdüreceğimizi bir kez daha haykırıyoruz.”

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Elazığ’a gönderilen yardım tırları yola çıktı…

Adana’dan, Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem nedeniyle bölgeye 4 tır dolusu çeşitli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir