15 Temmuz 2020 , Çarşamba
Ana Sayfa / Çevre / Türkmen’den Başbakana Soru…

Türkmen’den Başbakana Soru…

TBMM Katip Üyesi ve CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, AK Parti hükümetinin verdiği sözlere rağmen yıllardır ilerleme sağlanmayan Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ni meclis gündemine taşındı. Türkmen, Başbakan Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde; proje için ayrılan ödeneğin Adana dışına aktarıldığı iddialarını gündeme getirdi.

CHP’li Elif Doğan Türkmen, yapımına 1999 yılında karar alınan ve 2006 yılında tamamlanarak hizmete giren boru hatları ile Bakü ve Kerkük petrolünün, 13 Haziran 2006 tarihinden buyana Adana ve Ceyhan’a aktığını hatırlattı. Türkmen, bölgeye gelen ham petrolün, limanlardan tankerler aracılığı ile de tüm dünyaya dağıtıldığını söyledi.

Akdeniz Havzasına gelen bu petrolün işlenerek, petro-kimya ürünlerine dönüştürüldükten sonra pazarlanması ve ihraç edilmesi amacıyla kurulan Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin halen faaliyete geçmediğini kaydeden Türkmen, “Doğu Akdeniz’in enerji merkezi haline gelmesini sağlayacak olan Endüstri Bölgesi sadece Adana değil, Türkiye için de son derece önemli bir projedir.” dedi.

17.10.2007 tarih ve 26673 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilen ve 1341 hektar büyüklüğündeki Endüstri Bölgesinde, halen kamulaştırma çalışmalarının tamamlanamadığını ifade eden Türkmen, şunları söyledi: “Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinde petro –kimya tesisi inşa etmek için çok sayıda lisans başvurusu yapıldı. Ancak söz konusu tesislerin yapılmaması ve İhtisas bölgesinin faaliyete geçmemesi nedeniyle bölgeye gelen petrol işlenememekte ve katma değeri yüksek ürünler üretilememektedir. Bu da Adana ve ülkemiz açısından büyük ekonomik kayıplara neden olmaktadır.”

Bölge için ayrılan ödeneğin bir kısmının bu projeye değil de, Adana dışına aktarıldığı yönündeki iddiaların doğru olup olmadığını gündeme getiren Türkmen, Endüstri Bölgesi’nin tam anlamıyla ne zaman hizmete gireceğini ve çalışmaların hangi aşamada olduğunu sordu. Türkmen, Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan şu sorularını da cevaplamasını istedi: “Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin kurulması için gerekli kamulaştırma çalışmaları tamamlanmış mıdır? Tamamlanmadı ise ne zaman tamamlanacaktır? Bugüne kadar kaç lira kamulaştırma bedeli ödenmiştir? Endüstri bölgesi yapımı için 2010 yılından buyana yıllar bazında kaç lira ödenek ayrılmış kaç lirası harcanmıştır? Daha kaç lira harcanacaktır? Bölgede; petro-kimya, rafineri ve benzeri tesisleri inşa etmek için bugüne kadar kaç lisans başvurusu yapılmıştır? Hiç lisans verilmiş midir? Verildi ise hangi yatırımlar için verilmiştir? Sanayimizin gelişmesi açısından son derece önemli olan bu yatırımın, ÇED raporları da tamamlanmış mıdır? ÇED raporlarında bir eksik var mıdır?”

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

‘yeşil reçete’ operasyonu…

Narkotik polislerinin bir eve yaptığı baskında yeşil reçeteyle satılan 131 bin 228 hap ele geçirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir