2 Temmuz 2022 , Cumartesi
Ana Sayfa / Bölgesel / “Türkiye ve AB’de diş hekimliği” Çalıştayı…

“Türkiye ve AB’de diş hekimliği” Çalıştayı…

Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. A. Aslı Bilgin tarafından yürütülmekte olan “Turkey IN or OUT=EU?” başlıklı Avrupa Komisyonu’nun Erasmus+ Programı kapsamında desteklenen Jean Monnet Modül projesinin ikinci çalıştayı Adana Diş Hekimleri Odası Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Çalıştayın Moderatörlüğünü yapan Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası Hukuk ABD Başkanı Doç. Dr. A. Aslı Bilgin, Adana ve civar illerden gelen diş hekimleri ve Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği “Türkiye ve Avrupa Birliğinde Diş Hekimliği Öğrenimi” başlıklı çalıştayda Avrupa Birliğine üye ülkelerdeki sistemler ile Türkiye’deki mevcut sistem karşılaştırılarak, her iki sistemin olumlu ve olumsuz yönleri ele alındığını belirterek “2023 yılı Haziran ayında sona erecek olan Jean Monnet Modül projesi kapsamında yılda bir kez gerçekleştirilecek olan çalıştaylar ile gerek diş hekimliği mesleği gerek diş hekimliği öğrenimi Avrupa Birliği ve Türkiye’deki uygulamalar çerçevesinde ele alınarak, proje sonunda yazılacak rapor kapsamında ilgili kurum ve kuruluşlara öneriler sunulması hedeflenmektedir” diyerek projeye ilişkin bilgilere ve yapılan etkinliklerin video kaydına projenin resmi websayfası https://introut.cu.edu.tr “adresinden ulaşılabileceğini söyledi.

 

DOÇ. DR. ŞEHNAZ İŞÇİ YILMAZ

ÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Pedodonti Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Doğan’ın hazır bulunduğu çalıştayda ÇÜ Diş Hekimliği Fakültesinin tarihi ve faaliyetleri hakkında bilgi veren Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Şehnaz Yılmaz, “Fakültemiz 2021 YKS sıralamasında Devlet Üniversiteleri arasında 11. Sırada bulunmaktadır. 1993-2021 tarihleri arasında 33’ü yabancı uyruklu olmak üzere 1114 diş hekimi öğrencisini mezun etmiştir. Şu an 42’si yabancı uyruklu olmak üzere 597 öğrenciye eğitim vermekteyiz.” dedi.

DT. FATİH GÜLER

“Türkiye ve Avrupa Birliğinde Diş Hekimliği Öğrenimi” Çalıştayının Adana Diş Hekimleri Odasında yapılmasını çok anlamlı bulduğunu ifade eden Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, “Öncelikle bu çalıştaya emeği geçen tüm hocalarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Ülkemizde 104 Diş Hekimliği Fakültesi bulunuyor. 104 fakültenin 81’inde eğitim var. Bu 81 fakültenin en az 15’inde diş hekimi olmayan dekanlar var. Yine 81 fakültenin en az 17’sinde profesör yok. Öğretim üyesi sayısı son derece az. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde en az 34 bin yeni mezun diş hekimi aramıza katılacak. Avrupa Birliği ile ülkemizi ne kadar kıyaslarsak kıyaslayalım bu kadar fakülte ve bu kadar öğretim üyesi ile eğitim kalitesinin yükseltilmesi tartışmaya çok açıktır.” diye konuştu.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

AFAD’dan ‘kuvvetli yağış’ uyarısı…

AFET ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ankara ve çevre iller için kuvvetli yağış uyarısında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.