19 Ağustos 2019 , Pazartesi
Ana Sayfa / Kültür-Sanat / Tiyatro günleri başlıyor…

Tiyatro günleri başlıyor…

Adana’da Sabancı Vakfı ile Devlet Tiyatroları işbirliğiyle bu yıl 27 Mart- 30 Nisan tarihleri arasında 17’ncisi düzenlenecek ‘Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nde, 9’u yabancı 10’u yerli toplam 19 tiyatro topluluğu sahne alacak.
Merhum işadamı Sakıp Sabancı’nın emaneti olarak gelenekselleşen festival, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde tiyatroseverlerle buluşacak. Önceki yıllarda tarihi Taşköprü ve Seyhan Nehri üzerinde yapılan görkemli açılış töreni yerine festival bu sezon, Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun ‘Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş’ oyunuyla başlayacak. Açılış gününde, usta bir tiyatro sanatçısı ‘Dünya Tiyatrolar Günü Bildirisi’ni okuyacak. Festivalde, ABD, Çin, Makedonya, Yunanistan, Almanya, Portekiz, Fransa, Ukrayna ve Kenya’dan yabancı topluluklar ile 10 yerli grup, toplam 34 gösteri sunacak.

Önceki yıllarda festival kapsamında tarihi Taşköprü üzerinde yapılan atölye çalışmaları, Karagöz ve canlı performans gösterileri bu yıl, merkez Seyhan İlçesi’ndeki Atatürk Parkı’nda gerçekleştirilecek. Dans gösterileri ve görme engellileri yönelik okuma tiyatrosunun sahneleneceği festivalde, genç tiyatrocular da Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde oluşturulacak ‘Genç Sahne’de seyirciyle buluşacak. Geleneksel olarak festivalin kapanışında gerçekleştirilen büyük sokak gösterisini bu yıl 11 Nisan’da Uğur Mumcu Meydanı’nda Almanya’dan ‘Panopticum’ grubu sunacak.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Tarihi evde yangın…

Ceyhan’da, eski binaların bulunduğu alanda çıkan yangında tarihi ev küle döndü. Alınan bilgiye göre, Ceyhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + 10 =