30 Kasım 2023 , Perşembe
Ana Sayfa / Bölgesel / Termik santrale tepki…

Termik santrale tepki…

Sugözü Mahallesi’ne kurulması planlanan termik santralle ilgili köy konağında yapılan toplantıya santrali yapacak Ayas A.Ş.’nin yetkilileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı CED İzin Denetim Genel Müdürlüğü, Doğa Koruma Milli Parklar Bölge Müdürlüğü, Metroloji Genel Müdürlüğü, Adana Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Adana Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü görevlileri ile vatandaşlar katıldı.
Firma yetkililerin santral hakkında bilgi verdiği toplantıya katılan vatandaşlar ise, termik santral istemediklerini dile getirdi. Firma yetkililerin bilgi vermesinin ardından Adana Çevre Platformu üyelerinden Yaşar Gökoğlu, ÇED raporunda eksikler olduğunu öne sürerek şunları söyledi:
“Tespitlerimize göre 2014 yılında Ceyhan ve Yumurtalık ilçelerinde 11 kömür santrali için CED başvurusu yapılmış. Bunların tümü birbirine 3- 5 kilometre yakınlıktadır. İki ÇED raporunu bakanlık kabul etmiştir. Halen bu bölgede mevcut termik santrali çalışmaktadır. Diğerlerinin de çalışması durumunda bölge cehenneme dönecektir. İnsanların gözüne baka baka yalan söylüyorlar. Santralin deniz suyu ile soğutulması için saniyede 33 ton deniz suyu kullanacağını söylüyorlar, neden? Rakamlar küçük görünsün diye. Bu santral bir saatte 118 bin 800 ton, bir günde ise 2 milyon 851 bin 200 ton denizden su kullanacaktır. Bu suyun denize kaç derece ısınmış olarak deşarj edileceği CED raporunda yazmamaktadır. ‘Deniz’ dediğiniz okyanus olmayıp, İskenderun Körfezi’nin yaşam dengesinin büyük değişikliğe ve yıkıma uğrayacağı kesin gibidir ve sürdürülebilir değildir.”
Toplantıya katılan bazı vatandaşlar ise termik santral yerine sanayi yatırımları yapılmasını istedi. Bazı vatandaşlar da santralin kurulması istemesi gerginlik yarattı.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Final Eğitim Kurumları’ndan Öğretmenler Günü balosu…

 Adana Final Eğitim Kurumları, Öğretmenler Günü’nü görkemli bir balo ile kutladı. Adana Final Eğitim Kurumları …

Sağlık-Sen Adana Kadınlar Komisyonu İlk Toplantısını Gerçekleştirdi…

Kadınlar Komisyonu’nun Görevleri ve Amaçları Kadınlar Komisyonu, özellikle kadın üyelerin çalışma yaşamında karşılaştıkları sorunlara odaklanacak …

İmam ile dernek başkanı arasında ’ağaç kesme’ tartışması…

  Adana’da bir imam ile caminin dernek başkanı arasında ağaç kesme tartışması yaşandı. Dernek başkanı ’budama yapıyorum’ diyerek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir