12 Temmuz 2024 , Cuma
Ana Sayfa / Bölgesel / TABİP ODASI’NDA ‘ETKİLİ İLETİŞİM’ SÖYLEŞİSİ…
????????????????????????????????????

TABİP ODASI’NDA ‘ETKİLİ İLETİŞİM’ SÖYLEŞİSİ…

Adana Tabip Odası “Bir Gün Değil, Her Gün Farkımı Farket” konulu özel gereksinimli bireylerin ailelerine etkili iletişim söyleşisi düzenledi. Söyleşiye Klinik Psikolog Yasemin Kutlu Varan konuşmacı olarak katıldı.

Tabip Odasında; Gönüllü Anneler Topluluğu ve Adana Down Sendromu Derneği desteğiyle gerçekleştirilen seminerin açılışında konuşan Oda Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, şunları söyledi:

“Türkiye genelinde yaklaşık 8,5 milyon özel gereksinimli birey bulunmaktadır. Özel gereksinim duyan birey sayısı toplumun yüzde onunu oluşturuyor. Yaşamının ya başlangıcının bir yerinde, yada sonuna doğru her insanın bir gün özel gereksinimli birey olma riski vardır. Bu bireylerin toplumda görünür olma, çalışma, sosyal hayata katılma, kendini ifade etme hakları var. Özel gereksinim duyan bireyin aileleri bu durumun zorluğunun derecesini çok iyi biliyor. Bu yüzden toplumumuzun her kesimi bu durumda olanlara daha çok sahip çıkması lazım. Görmezden gelmeyerek olanak çemberini genişletmeleri, fırsatlar tanınmalıdır. Bugün bu söyleşimizde bu süreç nasıl daha rahat ve verimli geçirilir onu irdeleyeceğiz”

“AİLE İÇİ İLETİŞİM, GÜÇLÜ OLMALI

Duygu, düşünce, gözlem ve ihtiyaç mesajlarının tam anlamıyla verilmesinin iletişimde etkili olduğunu ifade eden Uluslararası Tomatis Uzmanı ve Rezonans Terapisti Klinik Psikolog Yasemin Kutlu Varan ise şöyle konuştu:

“İletişimin temel becerisi; karşımızdakini dinlemek, kendini tanımak ve doğru ifade etmekten geçer. Hoşnut olmayan durumlarda verilen tepki; öfkedir ki bu insan vücuduna girdiğinde kan basıncı artar, kalp atışı hızlanır, nefes alıp verme düzensizleşir, aşırı stres ve gerginlik artar. Olabildiğince bu duruma düşmemek öfkeyi kontrol altına almak lazımdır. Çocuklarımızı aşırı eleştirmemeli, şiddet içerikli ortamlardan uzak tutmalıyız. Aile içerisinde ebeveylerin biri aşırı pasif ve ezik, diğerinin baskın olmaması gerekir. Öfke; Kalp hastalığına, hipertansiyona, şeker hastalığına, ruhsal bozukluğa ve bozuk genetik hastalıklara sebep olur. Aile içi iletişim güçlü olursa bu hastalıklara yakalanma riski ortadan kalkar. Sağlıklı iletişim; Bedensel hareketler (egzersiz), solunum egzersizi, sağlıklı beslenme, toplumsal destek, sosyal, kültürel faaliyetlere katılma, zaman yönetimi, düzenli

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir