20 Ağustos 2019 , Salı
Ana Sayfa / Bölgesel / Salçalık biber sezonu devam ediyor…

Salçalık biber sezonu devam ediyor…

Ev salçası yapımında kullanılan Karaisalı kırmızı biberinin hasat ve pazar satışları sürüyor. Fiyatları geçen yıla göre 40 kuruş artarak 1 lira 40 kuruşa yükselen bibere vatandaşlar büyük ilgi gösterirken, biber salçasının ise bu yıl kilosunun 15_ 20 lira civarında olması bekleniyor.
Geçen yıl kilosu 1 liraya satılan Karaisalı salçalık kırmızı biberin ilk günlerdeki fiyatı 1 lira 40 kuruşa ulaşması tüketicilerin tepkisine yol açarken, baharatlar arasında ayrı bir yeri olan pul biberlik kırmızı küçük acı biber ise kilosu 3 liraya satıldı. Özellikle kadınların yoğun ilgi gösterdiği pazarda alışveriş yapan vatandaşlar, fiyatların yüksekliğinden şikayet ettiler.

Biber satıcıları ise, “Geçen yıl 1 kilogram salçanın fiyatı 15 liraydı. Bu yıl 20 lira oldu. 140 liraya sattığımız 100 kilo biberden yaklaşık 25 kilo salça çıkıyor. Biber fiyatlarına büyük etkisi olan mazot ve gübre fiyatlarının artışına bakılırsa, biber fiyatları düşük bile sayılır” dedi.

Çukurova Bölgesi’nde başlayan salça yapım sezonu, Ekim ayına kadar sürecek. İleriki günlerde, piyasaya daha fazla biber sürüleceği için fiyatların düşmesi bekleniyor.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

5 günde 5 kişi boğuldu…

Beş günde, yaşları 15 ile 30 arasında değişen 5 kişi, serinlemek için girdiği kanal ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × four =