-Türk mutfaklarının vazgeçilmezi olan kırmızıbiber salçası için kadınların mesaisi başladı. Biber fiyatları hava sıcaklığı nedeniyle yüksek seyrederken, çiftçiler sıcak nedeniyle çalışacak tarım işçisi bulamadıklarını söyledi.

Adana’da her yaz kadınların yapmış oldukları kırmızıbiber salçası geleneği bu yılda devam ediyor. Devam eden bu gelenek ancak bu yıl kadınlara pahalıya patlıyor. Sezonun ilk günlerinde 15-16 liraya satılan salçalık biberlerin kilogram fiyatı şu aralar 22-23 lira bandı da seyrediyor. Yüksek fiyatlar nedeniyle kadınların alım gücü düşerken, çiftçiler biber fiyatlarının yükselmesini tarlalardan biberlerin sıcak hava nedeniyle toplanamamasına bağlıyor.

Çiftçiler aşırı sıcak hava nedeniyle tarım işçilerinin biber toplama işinde çalışmadıkları, bu nedenle biberin az olduğunu söylüyor. Biberin az olması ve talebin fazla olmasının ise fiyatları yükselttiğine dikkat çeken biber satıcıları ise, biber fiyatlarının ilerleyen günlerde ne olacağını tahmin edemediklerini belirtiyor.

Biberlerin bu yıl fiyatları aşırı sıcak havalardan dolayı tarlalardan toplanamadığı için yüksek seyrediyor. Tarlalardan toplanan biberler pazarlara geldikleri vakit kısa bir süre içerisinde satılıyor. Vatandaşlar biberlerin fiyatlarının yüksek olmasından şikayetçi olurken, satıcılar ise biber olmadığı için fiyatların yüksek gittiğini savunuyor. Biber fiyatları 22 ila 23 lira bandında kilogram fiyatı olarak satılıyor.