20 Haziran 2024 , Perşembe
Ana Sayfa / Bölgesel / PUTUN’İ PIRETESTO…

PUTUN’İ PIRETESTO…

Ceyhan Kırım Türkleri Derneği, Putin’in Türkiye’ye gelişini protesto etti.

Ceyhan Kırım Türkleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Op. Dr. Fatih Karayandı, basın açıklaması yaptı. Kırım Tatarlarının tarihi yurdu olan Kırım yarımadasının 27 Şubat 2014 tarihinde ikinci kez Rusya tarafından işgal edildiğini söyleyen Fatih Karayandı, 1783 yılındaki ilk işgal sonrasında Rus baskısı altında büyük zulümler gören Kırım Tatarlarının yüz binlercesinin Osmanlı topraklarına zorunlu göçe mahkum edildiğini hatırlattı.

Kırım Tatarları’na yönelik geçmişteki saldırılara, kaçırılan ve öldürülen kişilere değinen Fatih Karayandı, şöyle devam etti:

“17 Eylül 2014 tarihi itibariyle Kırım Tatar halkının en yüksek icra organı olan ve üyeleri demokratik seçimlerle göreve gelmiş Kırım Tatar Milli Meclisi’nin binası da Rus idaresine bağlı silahlı güçlerce basılarak mühürlenmiş ve Meclis binasında bulunan belgeler ve bilgisayarlara el konulmuştur. Tarihi gerçeklerin ışığı altında, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de Rusya’nın yayılmacı siyasetine karşı vakit geçirmeksizin ciddi yaptırımlar başlatması, ileride doğması çok muhtemel sorunların bugünden bertaraf edilmesine yardımcı olacaktır. Bu itibarla, Aziz Türk milletine ve Türkiye Cumhuriyeti’ne çağrımız; her türlü uluslararası kuralları göz ardı eden, 21. yüzyılda hala komşularının toprak bütünlüğüne saygı göstermeyen, insan haklarını hiçe sayan, saldırgan ve despot Putin’e karşı medeni dünya ile birlikte ortak tavır alınmasıdır.”

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu yılın başlarında Kırım’ı işgal eden ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı güçleri silahlandırarak dünya barışını tehdit ettiğini iddia eden Fatih Karayandı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Putin’in Ankara ziyareti esnasında, bütün bu gelişmeleri bir kez daha hatırlamak ve hatırlatmak gerekmektedir. Kırım’ın işgali ile birlikte Putin, işgalci askerlerin kendi askerleri olduğunu inkar ederek sürekli yalan söylemiş dolayısıyla hiçbir inandırıcılığı kalmamıştır. Bugün dünyayı felakete sürüklemekte en ufak bir tereddüt etmeyen, hiçbir hakkı ve hukuku tanımayan, söyledikleri ile yaptıkları yüzde yüz farklı olan, sözüne güvenilmeyeceği Kırım’ın işgali ile ortaya çıkan Putin’e inanmamak aklın ve yaşananların gereğidir. Türk milleti, kendi kardeşlerini yıllarca katletmiş zulüm erbabı bir anlayışın bugünkü temsilcisinin şirin görünme çabalarına kanmayacaktır.”

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir