19 Mayıs 2024 , Pazar
Ana Sayfa / Bölgesel / ÖMER ÇELİK’DEN AÇILIŞ…

ÖMER ÇELİK’DEN AÇILIŞ…

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ak Parti iktidarı döneminde yeni nesillere aktaracak etkin politikalara imza attıklarını belirterek, 12 yılda açtıkları 56 kültür merkeziyle Cumhuriyet tarihinde rekor kırdıklarını söyledi. Ceyhan’da, geçen yıl hayatını kaybeden ünlü sanatçı Murat Göğebakan’ın adına Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan Murat Göğebakan Kültür Merkezi törenle açıldı. Bakan Çelik tarafından kurdelesi kesilen merkezin konferans salonunda Mersin Klasik Türk Müziği Korosu sanatçısı Murat Budak ‘Ayyüzlüm’ şarkısını seslendirdi. Burada bir konuşma yapan Bakan Çelik, sanatçının adıyla kültür merkezinin buluşmasının müstesna bir anlam ifade ettiğini kaydetti. Türkiye’de 12 yıldır yaptıkları hizmete güzel bir örneği de Ceyhan’da tamamladıkları kültür merkeziyle ortaya koyduklarını anlatan Çelik, şöyle dedi: “Kültür merkezimize bu topraklardan çıkmış Murat Göğebakan’ın adını vererek kendisinin topraklara bıraktığı hatıraları bir kez daha selamlıyoruz. Bu faaliyetlerin Ceyhan’da bu güzel kültür merkezinde artarak devam etmesi, buranın 24 saat yaşayan bir merkez haline gelmesi arzumuzdur. Kuşkusuz 12 yıldır hükümetimiz büyük hizmetler vermiş fakat 12 yıl boyunca bazen sessiz sedasız, bazen de çok görünür biçimde en güçlü imza attığımız alan kültür alandır. Kültürel hayatı korumak, canlandırmak konusunda benzersiz işlere imza attık. Herhangi bir ilçede kültürel faaliyet ne kadar canlıysa o ilin, ilçenin insanları tarafından sahiplenildiğini de gösterir. Ülkemizde okuma alışkanlıklarının gelişmesi açısından kütüphaneler, okuma salonları, çeşitli kültürel aktiviteler gerçekleştirerek merkezler açıp, var olanları yenilendi.

Yeni nesillere aktaracak etkin politikalara imza attıklarını kaydeden Çelik, şöyle devam etti: “Sosyal olayların sosyo-ekonomik olarak biçimlendiği günümüzde kültür olgusu bireyin ve toplumun yaşam biçimini etkileyen bir alan haline gelmiştir. Milletimizin kültürünü dilediği gibi sergileyebildiği kimliklerin serbest olduğu, üzerinde asimilasyon politikalarının uygulanmadığı, özgürlüklere açıldığı politikalara imza attık. İktidarlarımız döneminde önceki iktidarlar tarafından açılan kültür merkezinden daha fazlasını açtık. Ülkemizde Cumhuriyetin kuruluşundan 2003 yılına kadar 42 merkez açılmışken, 2003-2014 yıllarında 56 kültür merkezi açılmıştır. Ak Parti döneminde Cumhuriyet döneminin rekoru kırıldı. İçinde bulunduğumuz kültür merkezi maalesef çeşitli ihmallere uğrasa da son 2 yıllık güçlü destekle tamamladık. 2014 yılında birim fiyatıyla 14.5 milyon harcama yapıldı. Diğer ilçelerde yapımı devam eden kültür merkezi ve restorasyon sürecinde olan miraslarımızın da en kısa zamanda açılışlarını sizlerle gerçekleştireceğiz. Kimi coğrafyalar tarihi özellikleri ve gelenekleri itibarıyla sanata daha yakın kültürel hayatı daha derin. Buradaki insanlar doğdukları günden itibaren önceki kuşakların mirasını taşırlar

Adana’nın tarihi kültürü, sağlık tesisleri ve tedavi imkanları, coğrafi konumu, iklimi ve misafirperverliğiyle Türkiye’nin önde gelen turizm merkezi olmaya aday olduğunu vurgulayan Çelik, bu konuda da şöyle dedi: “Bakanlığımız bu amaçla Adana’mızın ve Çukurova’mızın tanıtımı için çeşitli faaliyetler ve planlar gerçekleştirmektedir. Doğu Akdeniz’de turizmin gelişmesi için yumurtalık turizm merkezi, Karataş-Yumurtalık bölgesinde 10 bin yatak kapasitesi hedefledi. Hem Adana için hem Türkiye için ülkemizin sahip olduğu kültürel mirasın korunması ve tanıtılması için Anadolu’nun en büyük antik kenti olan Anavarza’da yoğun çalışma başlattık. Bölgemiz kültür ve turizmine değer katacak Anavarza’yı yeniden Türkiye’nin gündemine taşıdık. Kazı çalışmaları için ödenekleri artırdık ve buranın sahip olduğu kültürel zenginliği tüm değerleriyle ortaya koyacağız. Buranın en önemli özelliği Romalıların ordugahı olması. Büyük bir strateji ve kültür merkezi. Ortadoğu ve Mezopotamya’daki tarihi değiştiren olaylara Anavarzalar imza atmış, 70 bin kişilik Roma ordusu burada olmuş ve yaşayanlarla 80 bin nüfusa olduğu bilinmekte. Yaptıklarımızın hiç birini yeterli bulmayacağız bundan sonra çok daha büyük işler yapacağız.”

Murat Göğebakan’ın annesi Hatice Göğebakan ise kültür merkezinin oğlunun adının yaşatılması için çok anlamlı olduğunu söyledi. Anne Gögebakan, “Böylesine önemli bir kültür merkezine oğlumun adının verilmesi bizi onurlandırdı. Benim için çok duygulu ve anlamlı bir gün. Benim için o kadar güzel o kadar anlamlı oldu ki gözyaşlarımı zor tutuyorum”dedi.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir