4 Ekim 2023 , Çarşamba
Ana Sayfa / Bölgesel / Okul malzemelerine yönelik denetimler artırıldı…

Okul malzemelerine yönelik denetimler artırıldı…

Ticaret Bakanlığı, yeni eğitim ve öğretim yılı yaklaşırken tüketicilerin okul alışverişlerini güvenle yapabilmeleri için denetimlerin artırıldığını açıkladı.
Açıklamaya göre, denetimler kapsamında, kırtasiye malzemeleri, çocuk ayakkabıları, okul kıyafetleri ve çantalarına yönelik gerçekleşen piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerinde “güvensiz ürüne karşı sıfır tolerans” ilkesiyle hareket ediliyor. Denetimlerde, kullanımı yasaklanmış kimyasalların yanı sıra, çocukların fiziki olarak zarar görebileceği kısımlar akredite laboratuvar testleriyle inceleniyor.
Bakanlık tarafından güvensiz bulunan ürünlerin bilgileri “guvensizurun.ticaret.gov.tr” adresinden erişilebilen “Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi” üzerinden paylaşılacak. Bu ürünlerin piyasaya arzı yasaklanarak, toplatılması sağlanacak, imalatçı ve ithalatçı firmalarına idari para cezası uygulanacak.
Ayrıca, güvensiz bulunan ürünlerin “sağlığa zararlı madde içermez” gibi yanıltıcı reklam ve tanıtımlarının olduğunun tespit edilmesi durumunda, bakanlık bünyesindeki Reklam Kurulu’nca inceleme başlatılacak.
Tüketiciler de dikkat etmeli
Açıklamada, güvensiz ürünler konusunda tüketicilere de sorumluluk düştüğü ifade edilerek, şunlara yer verildi:
“Tüketicilerimizin maruz kalabilecekleri risklerin azaltılması noktasında Bakanlığımıza gerçekleştirilen denetimlerin yanı sıra tüketicilerimizin de ürün satın alırken dikkat etmeleri gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır.
Öncelikle satın alınan her ürünün ambalajı dikkatle incelenmelidir. Ürün ambalajları ve üzerinde yer alan uyarılar dikkatle okunmalı ve kullanım talimatlar doğrultusunda hareket edilmelidir.
Kırtasiye ürünlerinde:
-İmalatçı/ithalatçı açık isminin ve adresinin bulunduğu ürünler tercih edilmelidir. Markası ve modeli belli olmayan, üzerinde Türkçe uyarılar bulunmayan ürünler satın alınmamalıdır.
-Oyuncak şeklinde olan veya oyuncak niteliği taşıyan kırtasiye ürünlerinde ise hangi yaş grubuna yönelik olduğuna dair ibarelerin ve diğer uyarıların bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. ” 

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası 2023-2024 Sanat Sezonunu Açıyor…

Açılış konserini, yetenekli şef Eray İnal yönetiyor. Konserin solistliğini ise dünyaca ünlü pan flüt sanatçısı …

‘Enflasyona tutsak olduk!’

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon verilerinin hız kesmeden …

Eczacılık öğrencilerine oryantasyon programı…

Çukurova Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Oryantasyon Programının açılış konuşmasını yapan Ç.Ü. Eczacılık Fakültesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir