12 Nisan 2024 , Cuma
Ana Sayfa / Bilim-Teknik / NEHİRDEKİ BALIK ÖLÜMLERİ İÇİN İŞ BİRLİĞİ…

NEHİRDEKİ BALIK ÖLÜMLERİ İÇİN İŞ BİRLİĞİ…

Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, eylül ayı içinde Seyhan Nehri’nde balık ölümleri görüldüğü belirtilerek, “Balık ölümlerine rastlanmasıyla beraber Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı olarak Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden konu ile ilgili destek istenmiştir. Su Ürünleri Fakültesinden Doç. Dr. Fatma Çevik ve Denizcilik ve İç Su Hizmetleri Şube Müdürlüğü çalışanlarınca nehir üzerinden örnekler alınmış ve incelemenin ardından analiz raporu hazırlanmıştır. Yapılan çalışmalarda Seyhan Nehri’ne su giriş çıkışının yetersiz olması dolayısıyla nehirdeki su sıcaklığının 30 dereceye ulaştığı, buna bağlı olarak da toksik etki gösteren Microcystis SPP’nin (Mavi-yeşil alg) baskın hale geldiği ve sayıca çok olduğu tespit edilmiştir. Bu alg’in yoğun olması gece sudaki oksijenin tüketilmesine neden olmuştur ve balıklar için oksijeni yetersiz bir ortama zemin oluşturmuştur. Sonuç olarak balık ölümleri kaçınılmaz hal almıştır” denildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nin Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’yle işbirliğinden çıkan sonucun, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, DSİ 6. Bölge Müdürlüğü, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü, ASKİ Genel Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerine aktarılması için, Adana Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’nda toplantı düzenlendi.Toplantı sonucunda Seyhan Nehrinde oluşan bu zehirli türle, balık ölümlerinin yıl boyunca takibinin yapılması ve önlemler alınması için karar alındı.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mehmet Çelebi Akkuş, “Daire Başkanlığı olarak baraj ve nehirlerimizin daha temiz hale gelmesi için yaz başından beri yoğun bir temizlik çalışması başlattık ve bu çalışmaların yıl boyunca sürecek. Çevreyle ilgili çalışmalarımızın bilimsel olarak da takibi devam edecek. Bu çalışmalardan ötürü kurumum adına Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesine ve Doç.Dr. Fatma Çevik hocamıza teşekkür ediyorum” dedi.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir