29 Eylül 2020 , Salı
Ana Sayfa / Bölgesel / Mimarlar bir araya geldi…

Mimarlar bir araya geldi…

Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) bu sene ‘Mimarlık; herkes için konut’ sloganıyla Mimarlık Günü’nü kutladı. Mimarlar Odası Adana Şubesi üyeleri de Atatürk Parkı’nda bir araya gelip basın açıklamasında bulundu.
Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) ve üye ülkeler her yıl ekim ayının ilk pazartesi günü Dünya Mimarlık Gününü kutluyor. Mimarlar Odası, çeşitli etkinlikler ile mimarlığın toplumun gündemine getirilmesini ve farkındalık oluşturulmasını amaçlıyor.
YAŞAM HAKKI KISITLANAMAZ
Kurulduğu tarihten bu yana kamu yararının gözetilmesini ve toplum hizmetinde mimarlığı temel alan Mimarlar Odası; “Sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşam ve mülkiyet hakkının korunması, kentlerin kimlikli ve planlı gelişmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Tüm dünyada ve ülkemizde insanlığın; yapılı, doğal ve kültürel çevrenin geleceği; iklim değişikliği, çevre sorunları, savaş ve çatışma, sömürü, açlık, yoksulluk, eşitsizlik ve ayrımcılık gibi nedenlerle tehdit altında olduğunu belirten Mimarlar Odası, “Dünya genelinde sağlıksız kentleşme, çevre sorunları, afetler, savaşlar vb nedenlerle son on yılda göç ederek yaşam alanlarını terk etmek zorunda kalanların sayısı hızla artmıştır. 2009 yılında dünyada 36,4 milyon kişi göç ederken; 2018 yılında bu sayı 74,8 milyon olmuştur. 2009 yılında ülkemize göç eden sayısı 19.408 kişi iken; bölge coğrafyasındaki savaşlar ve çatışmalar nedeniyle bu sayı 2018 yılında 4 milyona ulaşmıştır. “Mimarlık… herkes için konut” teması ile tüm dünyada kutlanan mimarlık gününde ülkemizde; yakın dönem merkezi ve yerel yönetim uygulamalarının temelini, sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkını engelleyen; yapılı çevreyi, tarihi ve doğal dokuyu tahrip eden ve kültürel değerleri yozlaştıran politikalar oluşturmaktadır. Bu politikaların önünde engel olarak görülen nitelikli mimarlık ve planlama hizmetleri ise, kısa zamanda ve çok sayıda yapı üretilmesi baskısıyla önemsizleştirilmekte, mesleki haklar kısıtlanmaktadır. Bütün yerleşmelerin fiziksel ortamını oluşturan yapı üretimi ve mekân tasarımı etkinliği olan mimarlık; yalnızca “üretim süreci” ile sınırlı değil, aynı zamanda taşıdığı toplumsal sorumluluk nedeniyle evrensel değerleri bağlamında insancıl ve yaşam hakkına saygılıdır” açıklamasında bulundu.
DAYANIŞMAYA DAVET
Mimarların ve yurttaşların Dünya Mimarlık Günü’nü kutlayan Mimarlar Odası, “Mimarlar Odası olarak; eşitliğe dayalı, temel insan hak ve özgürlüklerinin tanınmasında hiçbir ayrım, mahrumiyet ve kısıtlamanın yaşanmadığı sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkının korunması konusundaki sorumluluğumuzu yerine getirmek üzere mesleki deneyim, birikim ve bilgimizi daha iyi bir dünya için kullanmaya kararlıyız. Dünyamızın, bölgemizin, ülkemizin, kentlerimizin, mesleğimizin ve yaşama hakkımızın tehdit altında olduğu bu zorlu dönemde, meslektaşlarımızı dayanışmamızı güçlendirmeye çağırıyoruz” davetinde bulundu.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Otomobilin motor bölümünden kaçak cep telefonu çıktı…

Bir otomobilin motor bölümüne saklanmış 146 akıllı kaçak cep telefonu ele geçirildi. Adana Emniyet Müdürlüğü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir