2 Haziran 2020 , Salı
Ana Sayfa / Bölgesel / Kılıçtaroğlu Adana’da Tarım İşçileriyle Buluştu…

Kılıçtaroğlu Adana’da Tarım İşçileriyle Buluştu…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Adana’nın Karataş İlçesi’ne bağlı Yenice Mahallesi’nde tarlada çapa yaptıktan sonra mevsimlik tarım işçilerinin kaldığı çadırları ziyaret etti. Sıkma yiyip çay içen Kılıçdaroğlu, onlarla sohbet edip sorunlarını dinlerken, çadırda kalan çocuklarla da yakından ilgilenip sevdi.

Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır, Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ve Başdanışman Okan Kaytancıoğlu ile milletvekillerinin de eşlik ettiği Kılıçdaroğlu, çadırdan ayrıldıktan sonra Yenice ve Yüreğir İlçesi’ne bağlı Doğankent Mahallesi’nde kahvehanelere uğrayıp çay içti.

‘Başbakan Kemal’ sloganlarıyla karşılanan CHP lideri, vatandaşlarla sohbet etti. CHP iktidarında çiftçilerin rahat nefes alacağın, para kazanıp zarar etmeyeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu daha sonra Adana’ya hareket etti.

Otobüsün önü köylüler ve partililer tarafından sık sık kesilen Kılıçdaroğlu, kendisine ilgi gösteren vatandaş ve köylülerle yakından ilgilenip hepsiyle tek tek tokalaşmaya özen gösterdi. Parti konvoyu nedeniyle Adana-Karataş yolunda trafik zaman zaman durma noktasına geldi.

CHP lideri daha sonra Seyhan Otel’e geçip ‘Adana Tarımına Sahip Çıkıyor’ toplantısında çiftçilerle buluştu. Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından açıklama yapan Kemal Kılıçdaroğlu, çiftçinin sorunlarını dinlemek için Türkiye’yi gezdiklerini belirtip daha önce Rize ve Ordu’ya gittiğini hatırlattı. Toplantıda çiftçilerle sohbet ettiğini ve yaklaşık 20 çiftçiyi dikkatle dinlediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Birileri, birilerini ayağına çağırır orada nutuk atar ve gönderir. Ama birleri de üreticinin ayağına gider, üreticinin derdini dinler. Bizim kültürümüz budur. Yani alın terine önem vereceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu, konuşması devam ederken bir grup gencin kendi arasında konuşmasına da tepki gösterdi. Gençlerden sessiz olmalarını isteyen Kılıçdaroğlu,”Genç arkadaşlar arzu ediyorsanız salonu terk edebilirsiniz. ya konuşmayacaksınız ya burada duracaksınız. Herkes bilmeli. Konuşmasını biliyoruz, ama en zor kısım dinlemesini bilmiyoruz. Dinlemesini de öğreneceğiz, bileceğiz. Bu kültürü yerleştirmek zorundayız” diye tepkisini dile getirdi.

Son 12 yılda çiftçinin tarımdan zarar ettiği için Türkiye’de 2 Trakya büyüklüğündeki alanın ekilmediğini belirten Kılıçdaroğlu, bu sorunu da siyaset kurumunun çözmesi gerektiğini söyledi. CHP Lideri, şöyle devam etti:

“İktidarın hedefin şu: ‘Binersin çiftçinin, emeklinin, işsizin sırtına, istediğin kadar sopayla vurursun, istediğin yere götürürsün, nasıl olsa sandık gelince bana oyunu verir’ diyor. Üzülerek söylüyorum ama böyle bakıyorlar. Çiftçiyi çiftçi yerine koymuyor, emekliyi emekli yerine koymuyor. İşsize ‘Sana iş bulacağım’ demiyor. ‘Nasıl olsa bunların hepsi gelir sonunda oylarını bana verirler, ben de bunların alın terini sömürürüm’ diyor. Hepimiz silkinmek ve kendimize gelmek zorundayız. Hepimiz sormak zorundayız ‘Nereye gidiyor bu ülke?’ diye. Arkadaşlarımız ofisten bahsettiler. Karadeniz’de Fiskobirlik’ten bahsediyorlar. Çaykur’dan, Çukobirlik’ten Tariş’ten bahsediyorlar. Bunları kim kurdu? Tamamını CHP kurdu. Niye kurdu? Çiftçinin dostudur diye kurdu. 1930’larda kurulmuş bunların çoğu. Çiftçiyi desteklemek için. Dünyanın bütün ülkelerinde çiftçi desteklenir ama adam gibi desteklenir. Biz çiftçiye destek değil, köstek olan bir politika uyguluyoruz. Mazottan söz etiniz ‘Pahalıdır’ diye. Doğru, dünyanın en pahalı mazotunu Türk çiftçisi kullanıyor. Size söyledik mazotta ÖTV’yi KDV’yi kaldıracağız. Niye oy vermediniz? Oy vereceksiniz. Şu soru kalına geliyor, ‘Oy vereceğiz ama acaba yapabilirler mi?’ 14 yıldır yapmadılar, beceremediler, memleketi bu hale getirdiler. Ben sizden 4 yıl yetki istiyorum.”

Çiftçinin para kazanabilmesi için iyi bir planlama yapılması gerektiğini kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Eğer siz planlama yapmamışsanız çiftçi kazanamaz. yani çiftçi bir senenin sonrasının hesabını yapamıyorsa o ülkede devlette yoktur planlama da yoktur. Tarım Bakanlığı kapansa emin olun hiç birinizin haberi olmaz. Çünkü ne iş yapıyor Tarım Bakanlığı? Tarım Bakanı Fransa’dan şövalye madalyası aldı. Fransız tarımına yaptığı katkılardan ötürü Türkiye Cumhuriyeti’nin Tarım Bakanı Fransa’dan madalya aldı. Fransız tarımına yaptığı katkıdan ötürü, bizim tarıma yaptığı katkıdan değil. Bizimkinin zaten ne yaptığınız hepiniz biliyorsunuz. İşin özeti, Türkiye iyi yönetilmiyor.”

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Nehir yatağında yaralı bulunan kadın hastaneye kaldırıldı…

Seyhan Nehri yatağında yaralı halde bulunan kadın tedaviye alındı.Seyhan Nehri üzerindeki tarihi Taşköprü’nün ayaklarında bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir