27 Mayıs 2020 , Çarşamba
Ana Sayfa / Bilim-Teknik / İstanbul’da denize düşecek otomobil nasıl kurtarılır?

İstanbul’da denize düşecek otomobil nasıl kurtarılır?

Turistler yabancıların gösterdiği yardımseverlik örneklerine dair hikayeleri anlatmayı da dinlemeyi de sever. Bu hikayelerden biri geçen yaz İstanbul’da yaşandı.
Bu günlerde sık sık iyilikseverlik hikayeleri duymaya başladık. Geçen ay Southwest Airlines adlı havayolu şirketi, yolculardan birini yaralanan oğluna yetiştirmek için uçağın rotasını değiştirmişti. Daha önce ise uçakta yanında oturan yolcunun bebeğini susturmaya yardım eden bir kadının hikayesi Facebook’ta defalarca kez paylaşılmış, hatta bu tür davranışları teşvik etmek için Uçan Melekler adlı bir grup oluşturulmuştu.
Fakat iyilikseverlik sadece göklerde görülmüyor. Bu tür hikayelerden biri de Ağustos’ta İstanbul’da yaşanmış ve Reddit’te paylaşılmıştı.
Sanki bir komediden alınma bu ilginç hikayede, bir grup pratik zekalı İstanbullu, dünyanın en kolay kurtarma operasyonunu gerçekleştiriyor gibi davranıyor. (Kurtarma çalışmasını gösteren videoyu metnin İngilizce orijinalinde izleyebilirsiniz.)

Bir turist kiraladığı otomobili Beşiktaş’ta Boğaz kenarında bir müzenin önüne park eder. Fakat el frenini çekmeyi unutur. Boş araç yavaş yavaş geri gidip Boğaz’ın sularına gömülecek anda çevredeki insanlar üzerine oturup ağırlık yaparak buna engel olur.
Aracın yarıdan çoğu aşağı doğru sarkmış halde dururken dört adam, onu bir iskele babasına bağlayarak kaporta kapağına oturur ve sigara içip cep telefonlarında konuşarak yardım gelinceye kadar bekler.
* * *
1998’den bu yana 13 Kasım Dünya İyilikseverlik Günü olarak kutlanıyor.
Bu makalenin İngilizce aslını BBC Travel’da okuyabilirsiniz.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Nargile kutusunda uyuşturucu hap sevkıyatı…

Kargoyla nargile kutusu içinde Katar’a gönderilmek istenen 46 bin 560 adet uyuşturucu hap ele geçirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir