20 Ocak 2021 , Çarşamba
Ana Sayfa / Bölgesel / İstanbul Sözleşmesine, kadınlara ve çocuklara dokunamazsınız…

İstanbul Sözleşmesine, kadınlara ve çocuklara dokunamazsınız…

Adana’da 5 ve 11 yaşlarındaki kız çocuklarının 17 yaşındaki kuzenleri E.C. tarafından istismara uğramasıyla ilgili açılan davanın 3’üncü duruşması Adana Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Dinlenen iki tanık istismar olayına tanık olmadıkalrını ancak aile içerisinden konuşulduğuna tanık olduklarını anlattı. Duruşma 10 Kasım 2020 tarihine ertelendi.

Duruşmanın ardından Adana Kadın Platformu davaya dair bilgilendirme yaptıktan sonra Hükümet’in İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme yönünde yaptığı açıklamalara dair basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Av. Sevil Aracı, söz konusu duruşmaya konu olayda yaşandığı gibi kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin arttarak devam ettiğini vurgulayarak, “Biz kadın cinayetlerini önleyin dedikçe kadınların hayatlarını tehlikeye atan, şiddeti hayatlarımıza musallat eden düzenlemelerle karşı karşıya kalıyoruz. İstanbul Sözleşmesi’ne, kadınlara ve çocuklara dokunamazsınız, hayatlarımızdan da haklarımızdan da vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Kadınları mücadeleye çağıran Aracı, açıklamasına şöyle devam etti:
“Kadına yönelik şiddetin bu kadar yoğun olduğu, kadın cinayetlerinin bir türlü önlenemediği, hatta sığınma evlerinden alınarak öldürülen kadınların haberlerini aldığımız, çocukların cinsel istismarının olağanüstü düzeyde arttığı, kız çocuklarının evlenmesinin, çocuk doğurmasının adeta teşvik edildiği bir ülkede İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasını asla kabul etmiyoruz. İstanbul sözleşmesi kırmızı çizgimiz.”

İSTİSMAR DAVASINDA NE OLMUŞTU?

5 yaşındaki çocuğun istismar olayını anlatması üzerine 11 yaşındaki çocuğun da E.A. ile ilgili benzer şeyler anlatması üzerine çocukların baba şikayetini geri çekmiş, anne G.D.’nin şikayetinde ısrar etmesi üzerine açılan soruşturma ve dava aşamasında çocuklar psikolog eşliğinde alınan ifadelerinde istismara uğradıklarını yeniden anlatmış, sosyal hizmetlerden görevlendirilen psikoloğun özellikle 5 yaşındaki çocuğun anlattıklarının üçüncü bir şahsın yönlendirmesi ile oluşmadığı kanaatinde olduğunu ifade etmesine rağmen suça sürüklenen çocuk E.A. ilk duruşmada tahliye edilmişti.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Sevgilisinin darbettiği kadın önce soyuldu sonra otomobilden atıldı…

Erkek arkadaşıyla park halindeki otomobilde tartışan kadın, darbedilip araçtan atıldı. Merkez Çukurova ilçesi Beyazevler Mahallesi’nde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir