29 Kasım 2023 , Çarşamba
Ana Sayfa / Bölgesel / İNCİRLİK ÜSSÜNDE BİNA KRİZİ…

İNCİRLİK ÜSSÜNDE BİNA KRİZİ…

Adana’nın merkez Sarıçam İlçesi’nde kaba inşaatı tamamlanan 10 katlı apartmanın, İncirlik Üssü’ndeki uçuş güvenliğini tehlikeye düşürdüğü ortaya çıktı. İncirlik 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı Mania Kontrol Heyeti, havaalanının kuzeydoğusunda Hollanda’ya ait patriot füze savunma sistemlerinin konuşlandığı bölgeye yakın olan Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nde 10 katlı inşaatın uçakların yaklaşma- tırmanma hattına ilişkin Mania Planı’na aykırı olarak inşa edildiğini saptadı. Adana sivil havaalanı bölgesinde de 138 yüksek katlı bina, aynı nedenle durdurulmuş, mühürlenmişti.

İncirlik 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’nca 2001’de hazırlanan Mania Planı’nda maksimum bina yüksekliği deniz seviyesinden 118 metre olarak belirlendi. 2013’te ise Adana Büyükşehir Belediyesi ve Sarıçam İlçe Belediyesi, bu bölgede 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları hazırladı. İmar planlarına göre merkezi iş alanlarında 2.40 yoğunluk verilirken, bina yüksekliği serbest bırakıldı. Ancak, bina yükseklikleri belirlenirken hava mania kriterlerinin dikkate alınması istendi. Uygulamaya geçen imar planına göre Sarıçam İlçesi’nde bina yapmak isteyen müteahhitlere ruhsatlar verildi.

10 KATLI APARTMAN TIRAŞLANSIN

İncirlik 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı, Milli Savunma Bakanlığı’nın 31 Ekim 2013 tarihli ‘Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait havaalanlarına ilişkin mania planlarının yapılması, yayımlanması, takip esasları ve sorumlu kuruluşlar’ emri doğrultusunda Sarıçam İlçesi’nde inceleme yaptı. Üs Komutanlığı Mania Kontrol Heyeti, geçen Ekim ayında tamamladığı çalışma sonunda, üsse karayoluyla yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nde 10 katlı inşaatın uçakların yaklaşma- tırmanma hattına ilişkin Mania Planı’na aykırı olarak inşa edildiğini belirledi.

Plana aykırı binanın fazla olan bir katının yıkılması için Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi ile Sarıçam İlçe Belediyesi’ne yazı gönderildi.

“İMAR PLANI İLE MANİA ÇELİŞİYOR”

Kaba inşaatı tamamlanan söz konusu apartmanın müteahhidi Ümit Gül ise imar planına uygun şekilde ruhsat alıp, çalışma yaptıklarını, bölgede 118 metre kotu sınırına aykırı çok sayıda bina olduğunu savundu. İmar planları ile mania kriterlerinin birbiriyle çeliştiğini, bu konuda hem belediye, hem de İncirlik Üssü’ndeki yetkililere mania kotunun 138 metreye çıkarılması için başvuruları olduğunu söyleyen Ümit Gül, “Büyükşehir Belediyesi ve Sarıçam İlçe Belediyesi, uygun parsellerde imar yoğunluğunu 2.40 verip, yüksekliği serbest bıraktı. Biz de buna göre projelerimizi hazırlayıp, ruhsatımızı alarak çalışmamızı başlattık. Ancak, birkaç ay önce mania planının varlığından haberdar olduk. Bina yaptığımız bölgenin zemin kot yüksekliği 87 metre, 10 katlı bina ile birlikte yükseklik 120 metreye ulaşıyor. Dolayısıyla 1 kat fazla. Bu plana göre Sarıçam’ın büyük bölümünde 2-3 kattan fazla yüksek bina yapılması mümkün görünmüyor. Kotun yükseltilmesi için başvurularımızı yaptık. Sonuçlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

İmam ile dernek başkanı arasında ’ağaç kesme’ tartışması…

  Adana’da bir imam ile caminin dernek başkanı arasında ağaç kesme tartışması yaşandı. Dernek başkanı ’budama yapıyorum’ diyerek …

ATB Başkanı Bilgiç: “Narenciyeyi yere düşürmeyelim, üreteni destekleyelim!”

  Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, 81 il ve ilçe belediye başkanlarına narenciye üreticilerine …

Özel Okul İddiası Mahkemelik Oldu…

Adana’da yaşayan Avukat Nazan Akça Subaşı, 9 yaşındaki kızını özel bir okula kaydettirirken, ders kitapları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir