25 Haziran 2024 , Salı
Ana Sayfa / Bölgesel / Felsefe hayatın içinde…

Felsefe hayatın içinde…

İki gün sürecek Felsefe Festivali’yle, Adanalıların felsefeye ilgisinin artırılması ve felsefeye farklı yaklaşımlar getirilmesi amaçlanıyor Adana Kent Konseyi ve Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Felsefe Bölümü iş birliğiyle gerçekleştirilen, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin destek verdiği Felsefe Festivali başladı. Portakal Çiçeği Karnavalı etkinlikleri kapsamında hayata geçirilen ve iki gün sürecek festivalin açılışı, Tarihi Kız Lisesi binasında yapıldı.

Açılışa Adana Kent Konseyi yöneticileri, Adana Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Felsefe Bölümü akademisyenleri, öğrenciler ve konuklar katıldı.
DÜZENLİ ETKİNLİĞE DÖNÜŞMESİ ÖNEMLİ
Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Felsefe Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof Dr. Adnan Gümüş, Felsefe Festivali’nin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti ve her yıl düzenli yapılan bir etkinliğe dönüşmesini arzu ettiğini söyledi.
Adana Kent Konseyi Başkanı Ömer Güner Sazak da; Türkiye’nin ilk Felsefe Festivali’nin Adana’da yapılıyor olmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
FELSEFE FESTİVALİ ADANA’YA DEĞER KATAR
Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mahmut Tülek, Adana’nın çeşitli nedenlerden dolayı Türkiye genelinde zaman zaman farklı algılandığını ve Felsefe Etkinliği ile gündeme gelmesinin önemine değindi. Tülek, Felsefe Festivali’nin, bazı olumsuz algıların azalmasına katkı koyacağını söyledi ve şehir dışında olduğu için açılışa katılamayan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün selamlarını iletti.
İKİ GÜN BOYUNCA BİRBİRİNDEN ETKİLİ SUNUMLAR VAR
Konuşmaların ve etkinliğe katkı koyanlara plaket verilmesinin ardından, Eskişehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Demet Taşdelen “Zaman” adlı koreografiyi sundu. Sahne alan ve dans eden Taşdelen’in, Felsefe’ye farklı yaklaşımı, salonu dolduranların büyük beğenisini topladı.
“Felsefe Hayatın İçinde” sloganıyla yürütülecek iki günlük etkinliğin açılışında, Demet Taşdelen, “Düşünce ve Hareketin Deneysel Buluşması: Bir Kavramı Görülebilir Kılmak Olanaklı Mıdır?” başlıklarını da irdeledi.

Nuran Dilek “Öykülerle Çocuklar İçin Felsefe”, Ömer Naci Soykan “Felsefe Hayata Ne Yapar?”, İsmail Demirdöven “Albert Camus ve Devrimin Sorunsalı” konularıyla festivale katkıda bulunurken, festival kapsamında Örsan Öymen’in “Felsefe Nedir?”, Osman Şahin’in “Halk Ozanlarımızda Felsefe”, Yücel Kayıran’ın “Poetikanın Felsefe Algısı”, Ali Osman Gündoğan’ın “Hayata Davet Eden Felsefe”, Harun Tepe’nin “Felsefede ve Yaşamda Etik Politika İlişkisi” başlıklı söyleşileri Adanalılarla buluşuyor.
FELSEFEYE FARKLI BAKIŞ
Şiir ve müzik dinletileriyle renklendirilen Felsefe Festivali’nde Ali Utku’nun “Edebiyat ve Felsefe”, Betül Çotuksöken’in “İnsan Felsefesinde Yeni Bir Boyut”, Hatice Nur Erkızan’ın “Felsefe İnsanlığın Hizmetinde Nasıl Olabilir?” ve Haluk Erdem’in “Hayatın İçinde Felsefe” başlıklarıyla yapacağı sunumlar da katılımcılara felsefenin farklı yönlerini aktarıyor.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir