19 Mayıs 2024 , Pazar
Ana Sayfa / Bölgesel / EN BÜYÜK CEM EVİ AÇILDI…

EN BÜYÜK CEM EVİ AÇILDI…

Binlerce kişiye Mevlana’nın sözleriyle “Ne olursan ol yine de gel” diye çağrı yapan Çetin, Yunus’un sözleriyle mesaj verdi: “Sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz.” Törene CHP Genel Başkan Yardımcıları Yakup Akkaya, Sezgin Tanrıkulu ve Veli Ağbaba ile Hacı Bektaş Veli Vakfı Başkanı Ercan Geçmez katıldı.

“SEVGİDE GÜNEŞ GİBİ OL”

Çukurova’nın çok amaçlı taziye ve muhtarlık evinin temel atma, ilk semt kreşi ile Türkiye’nin en büyük cemevinin hizmete açılması törenleri, aşure etkinliği ve Sabahat Akkiraz konseriyle birleştirilerek gerçekleştirildi. Törende büyük bir kalabalığa hitap eden Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, sözlerine Mevlana’nın “Gel ne olursan ol yine gel” diyen çağrısıyla başladı, “Ol” diye biten mesajıyla devam etti: Sevgide Güneş gibi ol./ Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol. Her ne olursan ol ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.

‘’NE ARARSAN KENDİNDE ARA’’

Konuşmasına Yunus Emre’nin deyişlerini hatırlatarak devam eden Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği ve Çukurova Belediye Başkan Soner Çetin, “Maharet güzeli görebilmektir. Sevmenin sırrına erebilmektir. Cihan, alem herkes bilsin ki şunu; en büyük ibadet sevebilmektir” dedi. Kardeşlik, dostluk ve barış adına tören yaptıklarının altını çizen Başkan Çetin, Hacı Bektaş Veli’nin ünlü dizeleriyle devam ettiği konuşması sırasında yoğun alkış aldı, şöyle dedi: Hararet nardadır, sacda değildir. Keramet sendedir tacda değildir. Her ne arar isen kendinde ara…

“SADECE GEREKENİ YAPTIM”

“Söz tutulacaksa verilir” diyerek sözlerine devam eden Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, cemevi için “Ben sadece yapılması gerekeni yaptım. Sadece bir cemevi değil, Türkiye’nin en büyük kültür-sanat merkezlerinden birini hep birlikte, el ele vererek yaptık” diye konuştu. İlk semt kreşini hizmete açmanın, ilk çok amaçlı taziye-muhtarlık evine harç koymanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Çetin sözlerini Yunus’un şiiriyle noktaladı: Gelin canlar bir olalım / İşi kolay kılalım / Sevelim sevilelim / Bu dünya kimseye kalmaz.

“ALEVİLERİ İSTİSMAR ETMEYİN”

Törende söz alan CHP Genel Başkan Yardımcıları Yakup Akkaya, Sezgin Tanrıkulu ve Veli Ağbaba, hükümet yetkililerine “Alevileri istismar etmeyi bırakın, samimi olun” çağrısında bulundular. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, “Türkiye’nin bütün yurttaşları birdir ve aslolan insan kardeşliğidir, samimi olun” diye konuştu. Vakfın Adana Şube Başkanı Sayim Yılmaz da yapımda emeği geçenlere teşekkür ettiği konuşmasında “Kadın erkek, kardeşçe ve hakça bir düzen için bir aradayız” dedi.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir