6 Ağustos 2021 , Cuma
Ana Sayfa / Bölgesel / Elban’dan çocuklara çağrı: Bu zor günler geride kalacak…

Elban’dan çocuklara çağrı: Bu zor günler geride kalacak…

Adana Valisi Süleyman Elban, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Vali Elban, ‘’Sevgili çocuklar, o günleri yüreklerimizde aynı canlılığıyla hissedelim ve bilelim ki bugünler geride kalacak, önümüzde daha nice 23 Nisan’lar olacak. O 23 Nisan’ları coşku ve heyecanla yaşamak için bugün her birimize düşen görevin salgınla ilgili alınan tedbirlere uymaktan geçtiğini asla unutmayalım’’ dedi.

Elban, kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi:

‘’23 Nisan 1920, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyerek bağımsızlığımızı ve milli iradenin hâkimiyetini tüm dünyaya ilan ettiğimiz tarihtir. Vatanımızın dört bir yanının işgal edildiği, milletimizin istiklal ve istikbaline kastedildiği hayati bir dönemde açılan Büyük Millet Meclisimiz, bağımsızlık mücadelemizin de öncüsü olmuş; gönüllerde yaktığı ateş, en karanlık günlerde aziz milletimizin yolunu aydınlatmıştır. Önce büyük zaferlere, ardından Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan yolda pek çok önemli adımı atan Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, ilelebet milli iradenin, millet egemenliğinin, demokrasimizin ve bağımsızlığımızın tecelligâhı olmaya devam edecektir. Bununla birlikte ulusal egemenlik mührümüzü vurduğumuz bu kutlu zaman dilimi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklarımıza bayram olarak armağan edilmiştir. Atatürk, dünya tarihinde çocuklara bayram armağan eden tek lider; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı da dünyada kutlanan yegâne çocuk bayramıdır. Bilindiği üzere UNESCO’nun 1979 yılını ‘Dünya Çocuk Yılı’ olarak ilan etmesinin ardından, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ülkemizde tüm dünya çocuklarıyla bir arada, büyük bir coşku ile kutlanmaktadır. Tüm dünya çocuklarıyla el ele kutladığımız 23 Nisan Çocuk Bayramı, milletimizin çocuklara verdiği değerin de en önemli göstergesidir. Bu özel bayram sayesinde minik yürekler sevgi, barış, dostluk ve kardeşlik gibi kavramları çocuk masumiyetiyle dile getirmekte, geleceğin büyükleri olarak büyük anlam taşıyan mesajları tüm dünyaya vermektedirler.

Sevgili Çocuklar,

Ülke olarak geçtiğimiz yıl mart ayından bugüne koronavirüs salgınıyla amansız bir mücadele yürütüyoruz. Salgınla mücadelenin beraberinde getirdiği pek çok kısıtlama hayatımızın her alanını etkilediği gibi dini ve milli bayramlarımızın kutlama biçimlerini de etkiledi. Bu kapsamda tüm dünya çocuklarıyla bir arada, büyük bir coşku ile kutladığımız ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızı geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da alınan tedbirler kapsamında maalesef meydanlarımızda, salonlarımızda ve okullarımızda kutlayamıyoruz. Buna rağmen salgınla mücadelemizin 23 Nisan coşkumuza mani olmamasını istiyorum. O sebeple bugün evlerimizi tıpkı okullarımızda olduğu gibi süsleyelim, balkonlarımızı ay yıldızlı al bayrağımızla donatalım. 23 Nisan şiirleri okuyalım. 23 Nisan resimleri yapalım. Televizyondan Milli Mücadelemizi, ecdadımızın Kurtuluş Savaşımızda verdiği destansı mücadeleyi anlatan filmleri izleyelim. Tüm bu etkinliklerle o günleri yüreklerimizde aynı canlılığıyla hissedelim ve bilelim ki bugünler geride kalacak, önümüzde daha nice 23 Nisan’lar olacak. O 23 Nisan’ları coşku ve heyecanla yaşamak için bugün her birimize düşen görevin salgınla ilgili alınan tedbirlere uymaktan geçtiğini asla unutmayalım.

Bu vesileyle İstiklal Savaşımıza Millî Mücadele vasfı kazandıran, onu millî irade temeline dayandıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurucularını, istiklal mücadelemizi yürüten Gazi Meclis’in bütün mebuslarını ve aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla yâd ediyorum. Ülkemizin ve devletimizin hürriyet ve istiklalini korumak için gözlerini kırpmadan şehadete yürüyen bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kahraman gazilerimize minnet duygularımı ifade ediyorum. Yarınlarımızın umudu tüm çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.’’

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Sulama kanalına düşen otomobilin sürücüsü yaralandı…

Adana’da sulama kanalına düşen otomobilin sürücüsü hastaneye kaldırıldı.Merkez Seyhan İlçesi Mavi Bulvarda Zafer Özkul’un kullandığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir