22 Ocak 2020 , Çarşamba
Ana Sayfa / Bölgesel / Dünya Tiyatro Günü…

Dünya Tiyatro Günü…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de tiyatro salonu sayısı yüzde 17.7 oranında artarken, koltuk sayısı ise yüzde 2,9 oranında azaldı. Medya Takip Ajansı Interpress’in “Dünya Tiyatro Günü” sebebiyle yapmış olduğu incelemeye göre, ülkemizde bulunan tiyatro salon sayısı 719 olarak belirlenirken, tiyatro salonu koltuk sayısının da 258 bin 932 olduğu tespit edildi. Seyirci sayılarına bakıldığında ise bir önceki yıla göre tiyatro seyirci sayısı yüzde 3,7 azalarak 5 milyon 853 bin 445 olarak belirlendi. Bir başka deyişle ülke nüfusunun yüzde 7,43’ünün tiyatro seyircisi olduğu ortaya çıktı. Tiyatroya en çok gidilen şehir ise Ordu oldu.

Devlet Tiyatrolarından ücretsiz 23 farklı oyun …

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamayla “Dünya Tiyatro Günü” nedeniyle 27 Mart Pazartesi günü temsil edeceği 23 farklı oyunu ücretsiz olarak sahneleyeceğini duyurdu. Buna göre sanatseverler, Devlet Tiyatroları’nın 23 sahnesinde yapılacak olan temsilleri ücretsiz izleyebilecek. Yaklaşık 8 bin kişinin ücretsiz tiyatro izlemesini sağlayacak etkinlikte çocuklar için de bir oyun sahneleneceği öğrenildi. Öte yandan Interpress’in televizyon, internet ve yazılı basında yapmış olduğu araştırmaya göre, son bir yılda tiyatrolar hakkında medyaya 606 bin 672 haber yansıdığı belirlendi. Dünyanın çeşitli yerlerinde farklı etkinliklerle kutlanan “Dünya Tiyatro Günü” hakkında ise medyada 7 bin 443 haber çıktığı tespit edildi.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Tünelin duvarına çarpan aracın sürücüsü yaralandı…

Pozantı’da, tünelin duvarına çarpan otomobilin sürücüsü yaralandı. Alınan bilgiye göre, Fikriye Namuk’un idaresindeki 35 KD …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir