18 Haziran 2021 , Cuma
Ana Sayfa / Bilim-Teknik / Darkside: Çaldıkları parayı hayır kurumlarına bağışlayan ‘Robin Hood’ bilgisayar korsanları…

Darkside: Çaldıkları parayı hayır kurumlarına bağışlayan ‘Robin Hood’ bilgisayar korsanları…

Bir bilgisayar korsanı grubu, çaldıkları parayı hayır kurumlarına bağışladı ve siber suç dünyası uzmanlarını şaşırtan bir ilke imza attı.
Darkside (Karanlık taraf) adlı korsan grubu, şirketlerden milyonlarca dolar çaldıklarını iddia ediyor, dünyayı “daha iyi bir yere dönüştürmek istediklerini” söylüyorlar.
Karanlık webde yapılan bir paylaşımda, korsan çetesi iki hayır kurumuna 10’ar bin dolarlık Bitcoin bağışladıklarını gösteren faturalar paylaştılar.
Hayır kurumlarından birisi, Children International, parayı kabul etmeyeceklerini açıkladı.
Korsanların yaptıklarını, hem ahlaki hem de yasal açıdan garip ve tedirgin edici bir hamle olarak görenler var.
13 Ekim tarihli blog paylaşımında, korsanlar fidye yazılım saldırılarıyla sadece büyük, kârlı şirketleri hedef aldıklarını iddia etti. Korsanlar, bu tür saldırılarda, fidye ödenene dek şirket ya da kurumların bilgisayar sistemlerini rehin tutuyorlar.
Bilgisayar korsanları, 10 bin dolarlık bağışın vergi indirimi makbuzunu da yayımladı.
Korsanlar paylaşımlarında “Bu şirketlerin ödediği paranın bir kısmının hayır kurumlarına gitmesi adil olur. Yaptığımız işin ne kadar kötü olduğunu düşünürseniz düşünün, birilerinin yaşamını değiştirdiğini bildiğimiz için memnunuz. Bugün ilk bağışlarımızı gönderdik” denildi.
Siber suçlular, The Water Project ve Children International’a yolladıkları 0,88 Bitcoin karşılığında aldıkları makbuzları yayımladı.
Children International, Filipinler, Kolombiya, Ekvador, Zambiya, Dominik Cumhuriyeti, Guetamala, Honduras, Meksika ve ABD’deki çocuklar, aileler ve topluluklara destek veriyor. Bir kuruluş sözcüsü BBC’ye yaptığı açıklamada “Bağış bir bilgisayar korsanıyla bağlantılı ise, parayı elimizde tutmaya niyetimiz yok” dedi.
Sahra altı Afrika ülkelerinde temiz suya erişim alanında çalışan Water Project ise BBC’nin sorularını yanıtlamadı.
Derin internette 10 bin dolar bağışı gösteren bir başka fatura da yayımlandı.
Siber güvenlik şirketi Emsisoft’ta Tehdit Analistliği yapan Brett Callow, “Suçluların bu bağışları yaparak ne elde etmeye çalıştığı net değil. Belki vicdanlarını rahatlatmak. Ya da vicdansız haraççılar yerine Robin Hood gibi karakterler olarak algılanmak istemelerindendir” diyor ve ekliyor:
“Motivasyonları her ne olursa olsun, kesinlikle pek görülmeyen bir adım ve bildiğim kadarıyla, fidye yazılımcısı bir grubun kârlarının bir kısmını hayır kurumlarına bağışladığı ilk olay.”
Darkside bilgisayar korsanlığı grubu görece yeni bir çete, ancak kripto-para piyasası analizleri, bu grubun kurbanlarından haraç aldıklarını teyit ediyor.
Ocak ayında fidye yazılımla sistemleri çökertilen Travelex gibi, büyük saldırıları düzenleyen siber suç gruplarıyla bağlantılı olduklarına yönelik kanıtlar da var.
Korsanların, hayır kurumlarına bağış yapma yöntemi de kolluk kuvvetleri açısından kaygı verici.
Siber suçlular, aralarında Save The Children, Rainforest Vakfı ve She’s The First gibi kâr amacı gütmeyen 67 farklı örgütün kullandığı “The Giving Block” adlı ABD merkezli sistem üzerinden bağış yaptılar.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Kavga ettikleri kişinin önünü motosikletle kesip vurdular…

İki kişi kavga ettikleri bir kişinin önünü motosikletle kesip silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda yaralanan kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir