20 Ekim 2019 , Pazar
Ana Sayfa / Bölgesel / CHP’li Türkmen’den vatani görev sırasında ölen askerler için kanun teklifi…

CHP’li Türkmen’den vatani görev sırasında ölen askerler için kanun teklifi…

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, vatani görevi sırasında hastalanarak hayatını kaybeden askerlerin de vazife malulü sayılmasını öngören kanun teklifi verdi.
CHP’li Türkmen’den vatani görev sırasında ölen askerler için kanun teklifi

Türkmen’in kanun teklifi yasallaşması durumunda hastalık nedeniyle hayatını kaybeden askerler de vazife malulü sayılacak ve yakınları maddi manevi haklardan yararlanabilecek.

CHP’li Türkmen 5510 sayılı Sosyal sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik öngören kanun teklifinin asker ve yakınları için bir hak gaspını ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu söyledi.

“Vatani görevini tamamlamak için yurdun dört bir köşesinde vatani görevlerini ifa eden her bir vatandaşımızın askerlik görevini ifa ederlerken devletin güvencesi altındadırlar” diyen Türkmen, askerlerin görev sırasında hastalanması ve hayatını kaybetmesinden veya buna benzer oluşan her türlü olumsuzluklardan devlet sorumlu olmak ve gereğini yapmak durumundadır” dedi.

Türkmen, şöyle devam etti:

“Mevcut yasada askerlik görevi sırasında hastalanarak hayatını kaybedenlerin vazife malulü sayılmaması nedeniyle de yakınları; mevzuattaki diğer vazife malullüğü ile ilgili maaş bağlanması ve şehit yakınlarına tanınan istihdam haklarından yararlanamamaları toplum vicdanını rahatsız etmekte, hak arama mücadelesine giren aileler konuyu sıklıkla mahkemelere taşınmaktadır.

Ülke ve milletin menfaati için gözünü kırpmadan canını seve seve feda etmeye yemin ederek silahaltına alınmış ve bir şekilde hastalanarak hayatını kaybetmiş kişilerin vazife malulü sayılmaması nedeniyle yakınlarının maddi ve manevi haklardan yararlanamamaları bununla ilgili mahkemelerde hak arama çabası içine girmeleri, bu insanlarımızı ayrıca rencide etmekte ve yaralamaktadır. Kanun teklifi ile mevzuatımızdaki eksiklik giderilerek, bir hak gaspının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır”

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

2 bin 500 paket kaçak sigara ele geçirildi…

Polis, 2 bin 500 paket kaçak sigara ele geçirdi. Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir