20 Eylül 2019 , Cuma
Ana Sayfa / Bölgesel / CHP Milletvekili Türkmen,”Rant Kavgası, KKTC’yi Susuz Bıraktı”…

CHP Milletvekili Türkmen,”Rant Kavgası, KKTC’yi Susuz Bıraktı”…

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a boru hatlarıyla götürülen ve ‘asrın projesi’ olarak adlandırılan Su Temin Projesi’nde ihale pazarlığı ve rant kavgasının KKTC’yi susuz bıraktığını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi; ‘asrın projesi’ olarak adlandırılan Su Temin Projesi hakkında Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi. TBMM Katip Üyesi ve CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen ve 22 milletvekilinin imzaladığı önergenin gerekçesinde; su temin projesinde iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların ve neden olduğu ekonomik kayıpların belirlenmesi gerektiği ifade edildi.

Önergede imzası bulunan Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, suyun dağıtımı için gerekli 600 milyon liralık alt yapı yatırımını ve suyun dağıtım, satış ve işletmesini kimin yapacağı konusunda AK Parti hükümeti ile KKTC hükümeti arasına çıkan anlaşmazlık nedeniyle suyun iki aydır denize akıtıldığını vurguladı.

KKTC’nin su ihtiyacını karşılamak üzere 2011 yılında yapımına başlanan projeye 1.6 milyar lira harcandığı, 17 Ekim 2015 tarihinde Türkiye ve KKTC’de düzenlenen iki ayrı törenle hizmete alındığını hatırlatan Türkmen, “AKP Hükümeti; KKTC’deki belediyelerin su fatura tahsilat oranlarının çok düşük olduğu ve ada içindeki su dağıtımı için maliyetinin KKTC Hükümeti tarafından karşılanmasını ve suyun özel şirketlerin katıldığı bir sistemle işletilmesini talep etmektedir. KKTC Hükümeti ise mevcut belediyelerin ve kurdukları şirketin su faturalarını tahsil etmesini istemektedir. Ayrıca, KKTC Medyası, AKP hükümetinin yap-işlet-devret modeli ve özel şirkette ısrar etmesinin ardında, ihaleyi alacak şirketin bile belirlendiği iddialarına yer vermektedir.” dedi.

1 Ocak 2016’da Kuzey ve Güney Kıbrıs Elektrik şebekelerinin birleştirilmesi, müzakere süreci ve adada çözüm adına önemli bir gelişme olduğuna da dikkat çeken Türkmen; “Türk hükümeti ile KKTC hükümetinin su konusunda uzlaşamıyor olması; bütün dünya tarafından bir ihale pazarlığı ve rant kavgası olarak izlenmekte ve değerlendirilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Oğlunu cinayete azmettirdiği iddia edilen anne yakalandı…

Bir kişiyi pompalı tüfekle öldürdüğü ileri sürülen 14 yaşındaki oğlunu, kocasıyla birlikte azmettirdiği iddiasıyla hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir