20 Haziran 2024 , Perşembe
Ana Sayfa / Bölgesel / CEYHAN ENERJİ ÜSSÜ OLUYOR…

CEYHAN ENERJİ ÜSSÜ OLUYOR…

Türkiye’nin Rotterdam’ı olarak gösterilen Ceyhan, enerji üssü olma yolunda hızla ilerlerken, ilçede istihdamı daha da artıracak yatırımların hayali kuruluyor. Başta enerji olmak üzere büyük ölçekli yatırımları çekmesi hedeflenen Ceyhan’da, yatırımların ilerleyen yıllarda artması bekleniyor.

Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can, yaptığı açıklamada, petrol boru hatları ile ilçenin enerji açısından önemli bir merkez haline geldiğini belirterek bu durumu daha da ileriye taşımak için somut hedefler üzerinde çalıştıklarını söyledi.

İlçenin önemli bir potansiyele sahip olduğunu ancak yeteri kadar değerlendirilemediğini anlatan Can, bunun Ceyhan’da karma Organize Sanayi Bölgesi olamayışından kaynaklandığını ifade etti.

Öncelikli hedeflerinin Ceyhan’daki istihdam olanaklarını artırmak olduğunu bildiren Can, karma Organize Sanayi Bölgesi ve petrokimya tesislerinin kurulmasıyla yatırımcıların ilçeye geleceğini kaydetti.

“İstihdama yönelik yatırımcıları bekliyoruz”

Can, Ceyhan’da 14 bin 500 dönümlük enerji ihtisas bölgesinin bulunduğunu anımsatarak, “Buraya petrokimya tesisleri kurulması planlanıyor. Bunlar gerçekleşirse daha yatırımcı ilçeye gelecek. Ayrıca cirodan çok istihdama yönelik yatırımcıları bekliyoruz. Böylece bölgeye daha da katkı sağlamış olunacak” dedi.

Ceyhan’da karma bir organize sanayi kurulması halinde ilçenin istediği noktalara daha kolay gelebileceğini anlatan Can, “Organize sanayi kurulduğu vakit sadece Adana, Ceyhan’ın önü değil, Güneydoğu ve Güneydoğu Anadolu’nun, Hakkari’den Iğdır’a kadar olan bölgenin yükünü çekebilecek, Mersin’in İskenderun’un yükünü hafifletecek bir bölge olacak burası” diye konuştu.

“Ceyhan’ın geleceği uzun vadede çok parlak”

BTC ve Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hatlarının milli ekonomiye oldukça katkı sağladığını ve Ceyhan’ın adını duyurması açısından stratejik öneme sahip olduğunu belirten Can, şunları kaydetti:

“Ceyhan demek Türkiye’mizdir. Nihayetinde Türkiye’mize bir gelir getiriyorsa burada Adana’nın ya da Ceyhan’ın mevki olarak, bireysel olarak menfaati söz konusu olamaz. Ama biz isteriz ki buraya gelen yatırımcılar da Ceyhan ve çevresinden alışveriş yapsınlar ve buradaki insanlara istihdam sağlansın. Ceyhan’ın geleceği uzun vadede çok parlak. İnanıyorum ki Başbakanımızın göstermiş olduğu 2023 hedefinin yüzde 15-20’lik payını burası karşılayacak. Bugün dünyada Ceyhan ismi çok büyük ama sadece büyüklük yeterli olmuyor, içerisini de doldurmak lazım. Ticaret ve sanayi odaları hep birlikte uyum içerisinde çalışıyoruz. İstenilen seviyeye gelebilmek için öncelikle liman farkı yaratacak karma bir Organize Sanayi Bölgesi ve petrokimya tesisinin Ceyhan’da faaliyete geçmesini hedefliyoruz. Daha önceden arsalarının tahsis edilip, yapılmış olan bazı firmaların 3-5 yıldır bir çivi çakmadıklarını görüyoruz. Hedefimiz Türkiye’nin 2023 hedeflerini gerçekleştirmesinde Ceyhan’ın pay sahibi olmasıdır.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir