26 Eylül 2020 , Cumartesi
Ana Sayfa / Bölgesel / Çakmak gazı bir can daha aldı…

Çakmak gazı bir can daha aldı…

Yüreğir ilçesine bağlı Güneşli Mahallesi’nde yaşayan Yaşar B. (16) isimli genç, çektiği çakmak gazıyla yaşamını yitirdi.

Ziyapaşa Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi Yaşar, geçtiğimiz Cumartesi günü çektiği çakmak gazından dolayı getirdi. Kriz geçirdiğini gören arkadaşları, sağlık görevlilerine haber verdi. Hastaneye kaldırılan genç, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Yaşar B.’nin ciğerlerinin patladığı belirtildi.
“BAŞKA CAN YANMASIN”
Yaşanan elim olaydan sonra konuşan acılı anne Hanım B., “Benim oğlum bir hiç uğruna çakmak gazı yüzünden öldü. Kötü alışkanlıklardan uzak durun. Benim canım yandı, annelerinizi ağlatmayın, onların canını yakmayın. Buradan yetkililere sesleniyorum. Sadece benim değil, bir sürü genç çakmak gazı çekiyor. Bir an evvel çözüm bulun” dedi.
KALP KASINI ETKİLİYOR
Araştırmalara göre, çakmak gazında ölümlerin çoğu ani ölüm olarak gelişiyor. Çakmak gazının direkt olarak kalp kası üzerine toksik etkisi var. Kalp ritminde bozulmaya ve ani kalp durmalarına yol açabiliyor. Ayrıca bu gaza bağlı olarak beyin ve akciğer ödemi gelişebiliyor. Diğer maddelerden farklı olarak sinir sisteminde kalıcı bir takım hasarlara yol açıyor. Özellikle denge merkezi ve beyincik ile ilgili kalıcı hasarlara yol açıyor.
YASAL KISITLAMA YOK
Çakmak gazının son dönemde gençlerde kullanım oranının yüzde 50-60 oranında arttığı tahmin ediliyor. Çakmak gazının, diğerlerine nazaran daha kolay ve yasal kısıtlama bulunmayan uçucu madde olduğu biliniyor. Gençler daha kolay ulaşıyor.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Ehliyetsiz oğlunu direksiyona oturtan alkollü baba, kovalamaca sonucu yakalandı.

Polisin ‘dur’ ihtarına uymayıp otomobili ile kaçan sürücü, kovalama sonucu yakalandı. Otomobilin sahibi Erdinç B.’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir