12 Kasım 2019 , Salı
Ana Sayfa / Bilim-Teknik / Bir savurganla, bir tutumlu evlenirse ne olur?

Bir savurganla, bir tutumlu evlenirse ne olur?

Paranın eşler arasındaki en büyük tartışma konularından biri olduğu söylenir. Savurgan biriyle tutumlu biri evlendiğinde mutlu bir yaşam sürdürmeleri mümkün olur mu?
Taylor Murray ile karısı tanıştıkları ilk günden beri para konusunda birbirinin zıddı iki insan olmuş.
Kaliforniya’da yaşayan 33 yaşındaki Taylor kendisinin savurgan, karısının ise tasarrufu seven biri olduğunu söylüyor.
“O benim bazen sorumsuz davrandığımı düşünüyor, bense onun biraz daha rahat davranıp yaşaması gerektiğini söylüyorum” diyor.
Bu evlilik açısından tam bir felaket senaryosu olabilir. Kansas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, para konusundaki tartışmalar boşanmanın en büyük belirtisi olarak görülüyor.
Fakat çağrı merkezleri için program hazırlayan bir şirkette çalışan Taylor ve karısı için böyle bir sorun olmamış. Her iki yaklaşımın da faydasını gördüklerini söylüyor. “Benim harcama güdüm sayesinde heyecanlı seyahatlerimiz oldu ve bunları ömür boyu hatırlayacağız. Eşimin planlı davranması sayesinde ise ipotekle aldığımız bir evimiz ve bankada altı ay yetecek kadar bir birikimimiz var” diyor Taylor.
Image copyrightADRIAN DENNIS AFP Getty Images
Taylor ve karısının paraya yaklaşımlarındaki farklılık onlar açısından sorun olmasa da birçok ilişkide bu durum fazlasıyla stresli olabiliyor.
ABD’de ilişki uzmanı April Masini, “Finansal uyumsuzluk ilişkilere çok zarar verir. Aradaki fark kapatılamayacak kadar büyüktür” diyor.
Birçok bekar paraya karşı tutumu kendileriyle aynı olan biriyle evlenmeyi tercih ettiğini söylese de araştırmalar finansal zıtların birbirini çektiğini söylüyor.
Fakat parasal bakımdan zıt olan çiftlerin uygulayacağı bazı stratejiler mutlu bir beraberlik sürdürmelerine yardımcı olabilir.
Ayrı hesaplar
Herkesin finansal olarak bir miktar özgürlüğe ihtiyacı vardır. Bunu başarmak için üç hesap açabilirsiniz: Biri sizin için, biri eşiniz için biri de eviniz için. Bütün ortak harcamalar ortak hesaptan yapılırken, her biriniz için belirleyeceğiniz bir miktar da kendi hesabınıza aktarılır ve onu harcamak ya da biriktirmek sizin tercihinize kalır.
Image copyrightThinkstock
Harcama kategorileri
Son üç aylık banka kartı hesap özetlerinizi inceleyip üç ayrı renkle zorunlu harcamaları, istediğiniz için yaptığınız harcamaları ve gereksiz olanları işaretleyin. Böylece harcayan taraf da biriktiren taraf da paranın nereye gittiğini görmüş olur.
Danışmandan yardım alın
Finans danışmanları, önünüzdeki birkaç yılda eşler olarak neleri amaçladığınızı ve bunlara ulaşma yollarını netleştirmede size yardımcı olabilir. Bu özellikle harcayan taraf açısından yararlı olacak, belirlenen hedef doğrultusunda çaba göstermelerini kolaylaştıracaktır.
Para tartışma günü
Finansal durumunuzu sadece bir sorun ortaya çıktığında konuşuyorsanız bu kısa zamanda gerginliğe dönüşecektir. Uzmanlar para konusu ne kadar sık konuşulursa iki tarafın da kendisini daha rahat hissedeceğini ve farkların daha erken giderileceğini söylüyor. Bir çift olarak sizi hedeflerinize bağlamanın ve eşinizin paraya yaklaşımını öğrenmenin en iyi yolunun haftada yarım saatlik bir para tartışması yapmak olduğunu, böylece konuşmada sert duygusal çıkışların ortadan kalkacağını belirtiyorlar.
Harcama limiti.
Önerilerden biri de eşlerin üzerinde anlaştığı belli bir harcama limiti belirlemeleri. Taylor ve eşi açısından da bu yöntem başarılı olmuş. “200 doların üzerindeki harcamalara ortak karar vermekte anlaştık. Ev için yapılan harcamalara da birlikte karar veriyoruz” diyor Taylor.
Kendinizi onun yerine koyun
Eşiniz neden para konusunda öyle düşünüyor? Yoksul bir ailede büyüdüğü için her zaman kenarda biraz parası olsun mu istiyor? Yoksa bundan dolayı şimdi düşünmeden mi para harcıyor?
Eşinizin davranış nedenini, duygularını ve korkularını anlarsanız adil ve uygulanabilir bir denge için çözüm de üretebilirsiniz.
Taviz vermeyi bilin
Sizden farklı düşünen biriyle birlikte yaşamak her iki taraf açısından da ortada bir yerde buluşmayı gerektirir. Eğer taraflardan biri taviz vermek istemiyor ve karşı tarafın isteklerini görmezlikten geliyorsa bu iyiye işaret değildir. Ancak taviz iki yönlüdür. Bu nedenle inat etmemeye özen göstermek gerekir.
Bu makalenin İngilizce aslını BBC Capital’da okuyabilirsiniz.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

205 bin fidan toprakla buluştu…

‘Geleceğe Nefes Ol’ seferberliği kapsamında, 43 noktada 205 bin fidan toprakla buluştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir