24 Mayıs 2024 , Cuma
Ana Sayfa / Bölgesel / BAŞBAKAN,”CEYHAN DÜNYA’NIN MERKEZİ OLACAK”…

BAŞBAKAN,”CEYHAN DÜNYA’NIN MERKEZİ OLACAK”…

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bu zor günlerin ardından o barış günleri de geldiğinde Suriye’nin, Irak’ın, Mezapotamya’nın, Kafkaslar’ın en büyük tarım havzası, en büyük ticaret havzası, en önemli limanları Adana’da, Çukurova’da ve Adana üzerinde olacak” dedi.
Davutoğlu, Yüreğir Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti Adana 5. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, kongrelerini şenlik, düğün gibi yaptıklarını belirterek, “Düğünümüz, toyumuz, şenliğimiz hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Partililere, “Bu salonun iki yakası nasıl birbiriyle uyumluysa, bu salonun iki yakası nasıl birbirini tamamlıyorsa Türkiye’nin doğusu da batısı da birbirini tamamlayacak” diyen Davutoğlu, Türkiye’nin ayrılmaz bir bütün olduğunu vurguladı.

Büyük Türkiye idealleri olduğu gibi büyük Adana ideallerinin de bulunduğuna işaret eden Davutoğlu, Adana’nın önümüzdeki dönemde, 2015’te AK Parti emaneti tekrar aldığında, 2023’e girerken enerjinin, ulaşımın, sağlığın ve tarımın, enerjinin merkezi olacağını söyledi.

Davutoğlu, “Ceyhan sadece Adana’nın değil, sadece Türkiye’nin değil, sadece Akdeniz’in değil dünyanın en önemli enerji merkezlerinden, limanlarından biri olacak. Aynı şekilde ulaşımda, inşallah bölgesel havalimanı 2016’da tamamlandığında her türlü uluslararası hava trafiği Adana’ya selam verip işleyecek” diye konuştu.

-“Bu zor günlerin ardından barış günleri de geldiğinde…”

Konya-Mersin-Adana hattına hızlı tren inşa edildiğinde, İç Anadolu ile Akdeniz’in, Adana üzerinden buluşup, Gaziantep’e ulaşacağını bildiren Davutoğlu, “Bu zor günlerin ardından o barış günleri de geldiğinde Suriye’nin, Irak’ın, Mezapotamya’nın, Kafkaslar’ın en büyük tarım havzası, en büyük ticaret havzası, en önemli limanları Adana’da, Çukurova’da ve Adana üzerinde olacak” dedi.

Davutoğlu, Ortadoğu’nun en büyük, bin 550 yataklı entegre sağlık kompleksini Adana’da inşa edeceklerini, Adana’nın sıhhat, şifa bulunan şehir olacağını dile getirdi.

Kendi dönemlerinde yaklaşık 500 bin dönüm alanın sulanarak tarıma açıldığını anlatan Davutoğlu, Adana’nın bereketli topraklarının daha da bereketleneceğini, Adana’nın, tarımın, enerjinin, ulaşımın, sağlığın başkenti, kavşak kenti, öncü kenti olacağını belirtti.

Adana’nın şahsında bütün Adanalılara, Hataylılara, Osmaniyelilere, Kilislilere, Gazianteplilere, Şanlıurfalılara ve bütün diğer şehirlere bir kez daha teşekkür eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Niçin biliyor musunuz? O zalim Esad, hani Kılıçdaroğlu’nun heyet gönderip elini sıktığı Esad’ın zulmünden kaçan Türkmenlere, Araplara, Kürtlere bağrını açan Adanalılara selam olsun. Onlar, ensar torunlarıdır. Nasıl Mekke’den gelen muhacirleri ensar Medine’de bağrına basmışsa Suriye’den gelen o kardeşlerini de bağrına basan her bir Adanalıya selam ediyorum, her birini kucaklıyorum. Allah Adanalılardan ve bütün sınır şehirlerimizden razı olsun. İşte bizim dünyamızla, onların dünyası arasındaki fark bu.”

-“İşte Osmanlı ruhu budur, işte Kuvayımilliye ruhu budur”

Salondakilere “Yiğit Adanalılar” diye seslenen Başbakan Davutoğlu, “Somali’de bir damla gözyaşı döküldüğünde, Gazze’de o gencecik çocuklar toprağa düşüp, dönüp Anadolu’ya baktığında, ‘Bize yardım edecek kimse yok mu’ dediğinde, Adanalılar ‘Biz buradayız’ demeye hazır mısınız? Halepliler, Lazkiyeliler, Bayırbucaklı Türkmenler ve Halep’teki, İdlip’teki Araplar, Kürtler, Türkmenler ‘Bizim kardeşlerimiz nerede’ dediğinde ‘Biz buradayız’ demeye hazır mısınız” diye sordu. “Evet” cevabı üzerine Davutoğlu, “Adanalılar, işte Osmanlı ruhu dediğiniz ruh budur. İşte Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran Kuvayımilliye ruhu budur” dedi

Gençlerden Türkiye’ye sığınan “Suriyeli ve Iraklı mazlumlardan” birer kardeş edinmelerini tavsiye eden Davutoğlu, “500 yıl bir arada yaşamış kardeşler olarak, Osmanlı’nın torunları olarak, Haçlılara karşı birlikte savaşan Selahaddin Eyyubi’nin evlatları olarak gidin ve o kamplardaki kardeşlerinizle kucaklaşın. İşte Osmanlı olmak budur, işte Kuvayımilliye olmak budur. Nerede bir mazlum varsa ona sarılın, nerede bir zalim varsa ona karşı da başınız dik, duruşunuz vakur olsun” diye konuştu.

Davutoğlu, Adanalılardan 2015 genel seçimlerinde kapı kapı gezip, AK Parti davasını anlatmalarını isteyerek, kent genelinde de yüzde 50’den fazla oyla bir rekor beklediğini vurguladı.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir