7 Aralık 2021 , Salı
Ana Sayfa / Bölgesel / Avukatların yürüyüşüne polis engeli…

Avukatların yürüyüşüne polis engeli…

Adana Barosu ve Adana Akademik Meslek Odaları ile birlikte düzenlenen Baroları işlevsiz kılacak, bölecek ve ayrıştıracak “Çoklu Baro” Projesine karşı “Savunmaya Dokunma” Yürüyüşü kolluk güçleri tarafından engellendi. Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük ile birlikte yönetim kurulu üyeleri, Avukatlar ve katılımcılar hukuk dışı bu uygulamayı oturma eylemiyle protesto etti.

Adana Barosu üyeleri, Avukatlık Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliği protesto etmek amacıyla Atatürk Parkı’na kadar yürümek üzere eski adliye binası önünde toplandı. Eyleme Baro Başkanı Av. Veli Küçük, yönetim kurulu üyeleri, ADAMOB Dönem Sözcüsü ve Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Mürsel Yalbuzdağ ve TMMOB İKK İl Sekreteri Erol Salman, Cumhuriyet Halk Partisi Çukurova İlçe Başkanı Av. Remzi Ümit Atay, Cumhuriyet Halk Partisi Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan CHP Yüreğir İlçe Başkanı Bülent Öğrü önceki dönem milletvekilleri İbrahim Özdiş, Zülfükar İnönü Tümer, önceki dönem baro başkanlarımız Av. M. Ziya Yergök, Av Aziz Erbek Av. Mengücek Gazi Çıtırık, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yurttaşlarımız katıldı.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, eylemde, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan kararlar kapsamında kolluk güçlerinin yürüyüşe izin vermemesi üzerine katılımcılarla birlikte direnişe geçti. Kolluk güçleriyle kısa süre yaşanan arbedenin ardından katılımcılar oturma eylemine başladı. Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Yönetim Kurulu üyeleri ve avukatlar, “Savunmaya Dokunma”, “Adalet Herkese Lazım” ve “Savunma Özgürlüktür” yazılı pankartlar eşliğinde sloganlar attılar. Halaylar, marşlar ve türküler eşliğinde eylem yaklaşık 1 saat sürdü.

Av. Veli Küçük, burada yaptığı kısa açıklamada, baroları işlevsiz kılacak, bölecek ve ayrıştıracak çoklu baro projesine karşı olduklarını söyledi.

Barışçıl eylem için burada olduklarını belirten Av. Veli Küçük, “Protestolarımız ve eylemlerimiz devam edecek. 3 Temmuz Cuma günü Türkiye’nin tüm avukatlarını, duyarlılık sahibi tüm yurttaşlarımızı davet edeceğimiz büyük Ankara yürüyüşümüz ve mitingimiz olacak. “Savunmaya Dokunma” yürüyüşüne destek vermek üzere toplanan meslektaşlarıma, meslek örgütü yöneticilerine ve siyasi partilerin temsilcilerine teşekkür ediyorum. Mücadelemiz varlık mücadelesidir. Baroları bölmeye, işlevsiz hale getirmeye, yargının bağımsızlığı ve savunmanın özgürlüğünü ortadan kaldırmaya dair hukuksuzluğa ve diktatoryal yaklaşıma hiçbir zaman geçit vermeyeceğiz. Protestolarımız ve eylemlerimiz devam edecek.” dedi.

Hukuk dışı engelleme nedeniyle eylem sonunda tutanak tutulmak üzere imza toplandı.
Polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine Adana barosu üyeleri ile STK temsilcileri eylemi sonlandırdı.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Adana’da sevgililer evde birbirini bıçakladı…

Adana’da tartışan iki sevgili daha sonra kavgaya tutuşarak birbirlerini bıçakladı. Kavgada, Kemal K. vücudunun birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir