6 Aralık 2019 , Cuma
Ana Sayfa / Bölgesel / Anıtlar ve sitler Adana’da tartışıldı …
????????????????????????????????????

Anıtlar ve sitler Adana’da tartışıldı …

UNESCO desteği ile ICOMOS tarafından Adana’da gerçekleştirilen “Anıtlar Ve Sitler Günü”, büyük ilgi gördü, “Kültürel Miras ve Sürdürülebilir Turizm” temasıyla yapılan etkinlikte tarihi mirasın geleceğe taşınmasının önemine dikkat çekildi

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, ICOMOS Türkiye Milli Komite Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İclal Dinçer, Mimarlar Odası Genel Başkanı Başkanı Eyüp Muhcu, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, meslek örgütü temsilcileri, STK Başkanları ile yöneticileri, akademisyenler, mimarlar ve mimarlık öğrencilerinin katıldığı panel saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

ICOMOS hakkında yaptığı kısa bilgilendirmenin ardından Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS), Milli Komitesi’nin değerli çabaları ile “Anıtlar ve Sitler Günü” kapsamında “Kültürel Miras ve Sürdürülebilir Turizm” başlığında Adana’da gerçekleştirildiğini ifade eden Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, “Günümüz ve gelecek kuşakların faydalanması için Kültürel mirasın üzerinde ve sahip olduğu değerlere zarar veren veya tahrip eden çeşitli tehlikeler karşısında bu nazik, vazgeçilmez ve yenilenemez varlığın muhafazası için bir şeyler yapmaya çalışmak ve zorlukları aşmak gerekmektedir. Günümüzde kimliği, kültürel, sosyal ve tarihsel anı değerleri, bütünlüğü, ruhu ve tüm özgünlüğü ile korunabilen bir kültürel mirasın, gelişme sürecinin de vazgeçilmez bir bileşeni olduğu konusunda geniş bir fikir birliği vardır. Bu görüşü benimseyen ve bu yöndeki etkinlikleri doğal olarak destekleyen Mimarlar Odası Adana Şubesi olarak, aynı zamanda ICOMOS milli komite içinde yer alan üyelerimiz; Mimar Erol Doğan, Duygu Saban ve Bora Işık’a, bu etkinliğin gerçekleşmesinde destek ve katkılarını esirgemeyen değerli yöneticilerimize, üniversitelerimize, kıymetli bilgilerini bizlerle paylaşacak olan hocalarımıza ve katılımcılara, vakit ayırdığınız için sizlere teşekkür ediyoruz.” Dedi.

TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, “Son on yılı aşkın bir dönemde kentlere yönelik “rant ve yıkım” operasyonları; Kentsel Dönüşüm adı altında yoğunlaşarak ülkemizin tamamına acımasız bir imar faaliyeti olarak yayılmıştır. Ekonomi ve demokrasisi gelişmiş ülkelerde kentleşme süreçleri kurala bağlı olarak ve mümkün olduğu kadar sorunları azaltma yaklaşımı içerisinde gerçekleştirirken; bizim ülkemizde süreç tamamen kuralsız ve ‘ben yaptım oldu’ mantıksızlığı ile yürütülmektedir. İnsanlığın ortak değerlerinin tarihsel süreç içerisinde üretildiği, uygarlığın merkezi olan kentlerde, bu rant operasyonları ile ‘kimliksizlik, toplumsal ayrışma ve otoriter’ süreçler inşa edilmektedir. Çağdaş, bilimsel bir planlamaya dayanmayan kentleşme politikaları ile sistemli ve ısrarlı bir şekilde ‘idolojik ve rant’ amacıyla kültür varlıkları ile birlikte kültürün, sanatın üretildiği mekanlar yok edilmektedir. Sonuç olarak; bütün bu anti-demokratik, hukuksuz bir şekilde kültürel varlıklara, yaşam değerlerine, kamusal ve toplumsal hak ve özgürlüklere saldırılara karşın yükselen toplumsal bir uyanış güzel bir geleceği işaret etmektedir. ” Diye konuştu

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, “Adana için önemli bir toplantıya tanıklık ediyoruz. Yüreğir Belediyesi olarak kültürel mirasa sahip çıkma adına antik misis şehrimizle ilgili çalışma başlattık. 7 bin yıllık tarihi olan bu bölgede surlar, tiyatro, meclis binası, mezarlar, tarihi misis köprüsü, su değirmenleri, kervansaray, cami gibi eserler gün yüzüne çıkarıldı. Amacımız Misis’i dünya kültür mirasına kazandırmak, gerek Yüreğir’i, Adanayı, Türkiyeyi uluslar arası platformda tanıtıcı rol üstlenmekti. Kazı çalışmalarımız devam etmektedir. Yapılan güzel işleri söylemek lazım. Bu iktidar döneminde iki bin’in üzerinde eser kültürel miras olarak kazandırıldı.” Dedi.

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Göreve geldiğimiz günden beri Seyhan ve Adananın tarihi kültürel mirası ile yakından ilgileniyoruz. Aslında herkesin yüzlerce, binlerce yıllık ebuecdadımızın ve daha öncesinin mirasını, tarihini, kültürünü ileri nesillere taşıması asli görevlerimizin içerisindedir. Adana tarihin her döneminde önemini hissettiren kent olmuştur. Seyhan belediyemizin, Büyükşehir ve Yüreğir belediyelerimizin yaptığı restorasyon, tarihi kültürü kazandırma, tanıtma çalışmalar bittiğinde her yıl bir milyon turist kentimizi ziyaret edebilecektir. Bir milyon turist bir milyar dolar gelir demektir. Buda binlerce istihdam demektir. Bu anlamda bu etkinlik Adanamız için son derece önemlidir.” Şeklinde konuştu.

Bu coğrafyada bu toplantının yapılmasından gurur duyduğunu ifade eden CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, “Bu anlamda bu coğrafyaya emek vermiş Halet Çambel’i saygıyla anıyorum. En büyük sıkıntımız kültürel mirasın korunması ve turizmdir. Kültürel mirasımızı koruyamıyorsak en azından zarar vermeden gelecek nesillere taşınmalıdır diye düşünüyorum. Kültür ve tarih bilincinin uyanmasında vesile olan tüm paydaşlara teşekkür ediyorum.” Dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Adana Kenti Özelinde Tematik Sunular, Kurum Çalışmalarının Sürdürülebilir Turizme Katkısı, Öğrenci Çalışmaları başlıkları ile panele geçildi. “Kültürel Miras ve Sürdürülebilir Turizm” temalı “Anıtlar Ve Sitler Günü” etkinliğinin 2 gün süreceği bildirildi.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Mahalle sakinleri, “Çocuklar ölmesin” diye çocuklarıyla sokağı trafiğe kapattı…

Bir mahalleli ‘Çıkmaz sokak ve kamyon giremez’ tabelası olan sokağı 10 gün önce ‘sürekli kaza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir