28 Ocak 2020 , Salı
Ana Sayfa / Bölgesel / “Anam Bacım Avradım” Adlı Oyun Sergilendi…

“Anam Bacım Avradım” Adlı Oyun Sergilendi…

Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Tiyatro Grubu tarafından “Anam, Bacım, Avradım” adlı oyun Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde sahnelendi.
Gönüllü ve amatör oyunculardan oluşan Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Tiyatro Grubu’nun büyük beğeni toplayan, “Anam Bacım Avradım” isimli tiyatro oyunu Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde sahnelendi. İnanç Yılan’ın yazıp, Erdal Gülver’in yönettiği, kadına şiddet hakkında izleyicisini düşünmeye davet etmeyi amaçlayan oyunda, Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Tiyatro grubundan 20 oyuncu rol aldı.
Oyunda tutucu bir ailenin kızı olan Zehra’nın mahallenin zengin ailesinin çocuğu Mehmet ile zorla evlendirilmesi sonucu yaşadığı talihsizlikler anlatılıyor. Oyunda, kadınların bu şekilde mutsuz bir yaşam içerisinde mücadele ettiklerini ve bunun sonucunda kendilerini sahipsiz ve yalnız hissetmelerinden kaynaklı psikolojik sorunların arttığına vurgu yapılıyor. Bu durumun intiharlara kadar vardığı anlatılan oyunda, devletin kayıtsız oluşu, medyanın tutarsız ve kadını suçlayan, dışlayan, ötekileştiren tavırları da eleştiriliyor.
Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği (DABB) ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, kadına karşı şiddetin devam ettiği sürece bu oyunun her yerde oynanması gerektiğini ifade ederek, “Toplumun temelini oluşturan kadınların sorunlarına dikkat çekmek için çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bu oyunla da kadına şiddeti gündemde tutup, farkındalığı artırmak istedik. Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Tiyatro Grubu tarafından sahnelenen oyuna halkımız yoğun ilgi gösterdi. Kadın sorunlarının çözümüne yönelik çalışmaları artıracağız. Sağlıklı toplum sağlıklı kadınlarla oluşturulacaktır” dedi.
Oyun sonunda yönetmen ve oyunculara çiçek ve plaket verildi.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Evlerinin çatısı uçan aileye devlet sahip çıktı…

Geçen ay çıkan şiddetli rüzgarda evlerinin çatısı uçan aile, 4 bin lira para ve eşya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir