29 Kasım 2023 , Çarşamba
Ana Sayfa / Bölgesel / ALTIN KOZADA ÖDÜLLER BELLİ OLDU…

ALTIN KOZADA ÖDÜLLER BELLİ OLDU…

21. Altın Koza Uluslararası Film Festivali’nde büyük ödüller sahiplerini buldu. Ulusal Uzun Metrajlı Filmler Kategorisinde en iyi film ödülünü yönetmenliğini Nesimi Yetik’in yaptığı “Toz Ruhu”na aldı.
Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende 12 filmin finalde yarıştığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması ve Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ödülleri sahiplerini buldu.
Şebnem Dönmez ve Mehmet Aslan’ın sunuculuğunu yaptığı tören müzisyen Canan Anderson’un sunduğu mini keman dinletisiyle başladı. Anderson’un kemanıyla çaldığı ünlü Yeşilçam şarkıları seyircilerden büyük alkış aldı. Daha sonra Altın Koza etkinlikleri sırasında çekilmiş görüntüler ile yarışmalara katılan filmlerden görüntüler sinevizyon yöntemiyle izleyenlere aktarıldı.
Akdeniz Ülkeleri Kısa Film yarışmasında, kurmaca dalında en iyi film Ödülü, Fransa’dan Lionel Kaplan’ın ’Lucie’nin Sorunu’ (Trouble with Lucie) isimli filminin oldu. Yarışmada Türkiye’den Turgay Kural’ın yönettiği ’Cibik’ (Reed) ise belgesel dalında en iyi film ödülüne layık görüldü. Deneysel dalında en iyi film seçilen eser ise Yunanistan’dan Rinio Dragasaki’nin yönettiği ’Okul Bahçesi’ (Schoolyard) oldu. 1983 yılının Arjantin’ininde kendisini hasta babasının bakımına adayan ve gün geçtikçe kendi içine daha çok kapanarak gerçeklikle yüzleşmeyi reddeden bir kadının hikayesini içeren Fransız-Arjantin ortak yapımı, ’Baba’ (Father), yarışmanın en iyi canlandırma filmi seçildi. Filmin yönetmeni, Santiago Bou Grasso. Yarışmanın ödülleri sinema yazarı Yeşim Tabak tarafından yönetmenlere verildi.
Ulusal Öğrenci Filmleri yarışmasında ise kurmaca dalında en iyi film Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Mahmut Telci’nin yönettiği ’Tatmin’ oldu. En iyi belgesel seçilen film ise yönetmenliğini Mehmet Emre Gül’ün yaptığı ’Benden Önce’. En iyi deneysel dalında ipi göğüsleyen yapım ’O2 (Oksijen) oldu. Canlandırma dalında en iyi film ödülü Ethem Onur Bilgiç’in yönettiği Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi yapımı ‘Salkım Söğüt’ e verildi. Yarışmada, belgesel dalında yarışan ’Heykel A.Ş.’ ise, jüri özel ödülüne layık görüldü. Yarışmanın ödülleri sinema yazarı Senem Erdem tarafından verildi

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

ATB Başkanı Bilgiç: “Narenciyeyi yere düşürmeyelim, üreteni destekleyelim!”

  Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, 81 il ve ilçe belediye başkanlarına narenciye üreticilerine …

Özel Okul İddiası Mahkemelik Oldu…

Adana’da yaşayan Avukat Nazan Akça Subaşı, 9 yaşındaki kızını özel bir okula kaydettirirken, ders kitapları …

Hem Kendisi Hem de Komşusunun Başını Yaktı…

Seyhan İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, uyuşturucu taşıdığı gerekçesiyle tutuklanan Ali Can N.’nin, Yıldırım Beyazıt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir