25 Mayıs 2022 , Çarşamba
Ana Sayfa / Bölgesel / AHMET SAY’I YİTİRDİK…

AHMET SAY’I YİTİRDİK…

Müzik dünyasına kalemiyle eşsiz katkılarda bulunan Ahmet Say ağabeyi yitirdik. Başta oğlu Fazıl Say, tüm yakınlarına, sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Işıklarda uyuyacak artık.
TYS’nin duyurusu şöyle:
Edebiyatçı, müzik eğitimcisi ve müzik yazarı Ahmet Say’ı uzun süren bir rahatsızlığın ardından yitirdiğimizi üzüntüyle öğrendik. Ahmet Say edebiyat yapıtları, folklor araştırmaları, yayınına katkıda bulunduğu dergiler ve dört ciltlik müzik ansiklopedisi ile ülke kültürüne önemli katkı yapmış bir yazarımızdı.
1935 yılında İstanbul’da doğan Ahmet Say, konservatuar öğrenimi görmüştür. İstanbul Erkek Lisesini bitirdikten sonra Almanya’da basın-yayın eğitimi almıştır. Bingöl’de öğretmen, halk eğitimcisi ve folklorcu olarak çalıştığı süreçte türkü, ağıt ve masallar da derleyen Ahmet Say, o yıllardaki çalışmalarını “Bingöl Hikayeleri” adlı kitabında anlatmıştır. “İpek Halıya Ters Binen Kedi”, “Güneşin Savrulduğu Yerden” adlı öykü kitapları, yazarların oto-biyografilerinin ve anlatılarının yer aldığı “Kendileri” adlı bir kitabı, “Ağaçlar Çiçekteydi” ve ‘İnsanoğlu İnsanlar” adlı anı kitapları, “‘Müzik Nedir, Nasıl Bir Sanattır?” adlı sanat kuramı kitabı, “Mozart” adlı derlemesi yayımlanan Ahmet Say’ın “Kocakurt” adlı bir de romanı vardır. Piyanist-besteci Fazıl Say’ın babası olan Ahmet Say, Evrensel Gazetesinde köşe yazıları da yazmıştır.
Edebiyatımıza ve kültürümüze önemli katkıları olan Ahmet Say’ın yakınları başta olmak üzere dostlarına, yazar ve sanatçı arkadaşlarıyla okurlarına Türkiye Yazarlar Sendikası olarak başsağlığı diliyoruz.
TYS YÖNETİM KURULU

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

ADEO, Duayen Eczacılara Plaket Verdi…

Adana Sheraton Otel’de düzenlenen Balo’ya Çukurova Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eda Kumcu, yardımcıları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir