24 Temmuz 2024 , Çarşamba
Ana Sayfa / Bölgesel / Adana’nın “bal tadında” ormanları…

Adana’nın “bal tadında” ormanları…

Bal ormanları, doğal bal üretimi konusunda yegâne çözüm sunuyor. Adana Orman Bölge Müdürlüğü‘nün sorumluluk sahasındaki “bal tadındaki ormanları” da, doğal bal üretiminde arıcılar için önemli alanları oluşturuyor.

Arıcılığın geliştirilmesine yönelik ağaçlandırma, toprak muhafaza, erozyon kontrol ve rehabilitasyon gibi çalışmalarla bal özü taşıyan ağaç ile bitkilerin ekim ve dikimiyle oluşturulan sahalar, bal ormanı statüsü taşıyor. Ekosistemler için birçok önemli rol oynayan ve bir dizi fayda sağlayan bal ormanlarında genellikle arıcılık faaliyetleri gerçekleştirilirken, bu faaliyetlerin yönetimi ve bakımı gibi çeşitli işlemler yapılıyor.

Arı kovanlarının yerleştirilmesi, arı kolonilerinin bakımı, bal hasadı, arı hastalıkları ve zararlılarla mücadeleler yapılan bal ormanları, doğal ekosistemi koruma sürdürülebilir arıcılık uygulamaları gibi faaliyetler, hem ekosistem hem de ekonomik açıdan sürdürülebilir bir arıcılık pratiği oluşturmaya büyük katkı sağlıyor.

 

Sadece doğal çevre için değil, aynı zamanda insan toplumları için de hayati bir öneme sahip olan ve çeşitli bitki türlerine ev sahipliği yapan bal ormanları, Adana’da da çok sayıda yer alıyor. Adana Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasındaki merkez Sarıçam ilçesi, Aladağ, Ceyhan, Feke, Karaisalı, Kozan, Pozantı, Saimbeyli, Tufanbeyli ve İmamoğlu, ilçelerinde çok sayıda bal ormanı yer alıyor.

Adana’nın bu ilçelerindeki bal ormanları, Akören Boztahta, Aladağ Yapraklı, Eğni, Akören Boztahta Topallı, Ceyhan, Bal Deresi, İnderesi, Oruçlu, Akkaya, Şaban Güneri, Dörtler, Hasandağı, Çatalan, Gedikli, Kozan, Aşçıbekirli, Belemedik, Saimbeyli, Saimbeyli, Şevketiye, Hanyeri, Gümülek ve Üçtepe Adana’nın bal ormanlarını oluşturuyor. Adana’nın 10 ilçesinde “bal tadında” bu bal ormanlarında, arıcılar, sağlıklı ve lezzetli bal üretimi gerçekleştiriyor.

 

Osmaniye’nin bal ormanları

Adana Orman Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluk sahasındaki Osmaniye genelinde de bal ormanları konusunda ciddi çalışmalar yapılıyor. Osmaniye’nin Bahçe, Düziçi, Kadirli merkez ve kırsalı ile  Sumbas ilçelerinde de Bahçe, Düldül Dağı, Haruniye, Kadirli, Akarca, Tehçi, Osmaniye Dereobası ve Akdam bal ormanları, sağlıklı bal üretimine katkı sağlarken bu ormanlarda yapılan faaliyetler doğal ekosistemlerin korunmasına ve biyoçeşitliliğin korunmasın önem teşkil ediyor.

 

Bal ormanlarında üretilen ballar da genellikle doğal ve organik bir ortamda elde edilmesinden dolayı tüketiciler tarafından daha çok fazla tercih ediliyor.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir