8 Aralık 2019 , Pazar
Ana Sayfa / Bölgesel / Adana’da Deprem Riski…

Adana’da Deprem Riski…

Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki, Adana’nın merkezinde, yeraltı su seviyesinde 7 metrelik artış olduğunu, bunun alüvyon zemini gevşettiğini, olası bir deprem karşısında binaların emniyetini azalttığını söyledi. Kent merkezinde 11 yıl önce Çatalan Barajı İçme Suyu Projesi’nin hizmete girmesiyle, uzun yıllar kentin içme suyu ihtiyacını karşılayan 243 sondaj kuyusunun kapatıldığını belirten Melih Baki, zaman içinde 7-10 metre olan yeraltı su seviyesinin günümüzde 2.5-3 metreye kadar çıktığını belirtti.
Özellikle Adana’nın güney mahallelerindeki binaların büyük risk altında olduğunu vurgulayan Baki, “Kuyuların kapatılması ile birlikte yeraltı su seviyesi doğal haline geldi. Çatalan öncesine kadar Adana’nın içme suyu, kuyulardan temin ediliyordu. 2.5, 3 milyon metreküp su çekiliyordu. Ancak bu su şimdi çekilmiyor. Özellikle kentin güneyindeki binaların bodrum katlarının tamamı su dolmuş vaziyette. Vatandaş bu noktada doğru bilgilendirilmiyor. Bodrum katlarına dolan suyu çekiyor. Bu da, zemini boşaltıyor. Adana’nın en önemli sorunlarından biri budur, zemin artık eski zemin değildir. Olası bir depremde bu binalar yerle bir olur” dedi.
BODRUMLARDAN SU ÇIKIYOR
Adana merkezinde önlem olarak, bodrumunda su çıkan apartmanların envanterinin çıkarılması gerektiğini belirten Baki şöyle konuştu:
“İlk olarak sıkıntılı olan bodrumunda su çıkan yapıların, envanterinin çıkarılması gerekiyor. Daha sonrada teknik olarak hızlı bir şekilde müdahale edilmesi lazım. Deprem her an gelebilir. Bu yetkililerin öncelikli olarak gündeme alması gereken konulardan biridir.
1998’deki Adana depreminde, Adana’dan 52 kilometre uzakta yıkım enerjisi çalıştı. 6.2 büyüklüğündeki bu deprem, yaptığı hasar itibari ile dünyada en büyük hasar yaratan deprem olarak tarihe geçti. Deprem her an gelebilir. Bu yüzden belediyelerimiz, kamu yetkilileri bu uyarımızı dikkate almalıdır.”

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Kozan’a doğalgaz geldi…

Kozan’da ilk doğalgaz akımı düzenlenen törenle gerçekleşti. Kozan’da ilk doğalgaz meşalesi okunan duaların ardından gaz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir