23 Ağustos 2019 , Cuma
Ana Sayfa / Bölgesel / Adana’da 1 mayıs…

Adana’da 1 mayıs…

Yoğun güvenlik önlemleri altında başlayan 1 Mayıs işçi bayramı etkinliği olay yaşanmadı.

Gün boyu polis helikopterleri güvenlik uçuşu yaptı ve dört bir yanı tellerle çevrili Uğur Mumcu meydanı çevresindeki her köşe başında gruplar halinde polisler ve TOMA’lar acil müdahale için hazır bekledi. Alana girişte ise herkes tek tek arandı ve olası tehlikelerin önüne geçilmeye çalışıldı.

Alana sırasıyla gelen tüm sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve örgütler, platformdaki tertip komitesi tarafından Türkçe ve Kürtçe mesajlarla selamlandı. Platformaki selamlamalar esnasında “Bu konuşma kesilecek” diyerek sahneye çıkan bir kadın gösterici, yaka paça aşağı indirildi. Platformdan inerken düşen gösterici kısa süreli baygınlık yaşadı. Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Adanaspor ve Adana Demirspor grupları, CHP Adana İl örgütü ve bütün sendikalar etkinlik alanındaydı. Zaman zaman emekçiler arasında platforma çıkma kavgası yaşandı. Tüm herkes etkinlik alanına girdikten sonra 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı ve ardından Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şube Yönetim Kurulu Üyesi Sema Peynirci birlikte konuşma yaptı.

Emekçi gözaltları kınama mesajı ile konuşmasına başlayan Karagöz; “Ülkemizin yenilenebilir enerji kaynakları varken iktidarın Nükleer enerji sevdasından vazgeçmesi konusunda uyarıyoruz. Ülkemizde hangi sebeple olursa olsun ötekileştirilmek ikinci sınıf yurttaş muamelesi görerek yok sayılmak istemiyoruz. Cemevlerine ibadethane statüsünün tanınması, Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılması, Madımak Oteli’nin utanç müzesi olması, ülkeizde gerçek laiklik ve demokrasi ile eşit yurttaşlık hakları için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AHİM) kararlarının uygulanmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Karagöz; “Bu yıl 125.’sini kutladığımız 1 Mayıs işçi bayramında 1 Mayıs 1977, 1989 ve 1996’da yitirdiğimiz emekçileri anıyoruz. Yasaklara baskılara ve saldırılara göğüs gerenler, biz işçiyiz, emekçiyiz ezileniz. Bizler bu ülkenin ötekileriyiz ama aynı zamanda da bu ülkenin de gerçek sahipleriyiz. 29 Ocak 2015 tarihinde 15 bin Metal işçisinin başlattığı grevi aynı gün AKP, Bakanlar Kurulu kararıyla ertelemiştir. Bu da AKP hükümetinin emekçilere olan düşmanlığını bizlere gösteriyor. Emekçiler olarak sefalet ücretlerden, kirli pazarlıklardan ve hakkımızı aradığımızda da terörist damgası yemekten bıktık. Bu ülkenin onurlu insanları olarak insanca yaşamak istiyoruz. AKP er ya da geç emekçilere hesap verecek” dedi.

Konuşmasında her kesimden insanın hakkının aranması için ellerinden geleni yapacağının altını çizen Karagöz; “İşsizliğin engellenmesi, kıdem tazminatı hakkımızın korunması, esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma biçimlerinden vazgeçilmesi için; Taşeronlaşma ve kayıt dışı ekonominin engellenmesi, özelleştirmelerin durdurulması için; Asgari ücretin insan onuruna yakışır olması ve vergi adaletsizliğinin ortadan kalkması için; 657’de yapılacak değişiklik ile iş güvencemizin ortadan kaldırılmaması için; Toplu sözleşme ve grev hakkının önündeki engellerin kaldırılması için; Sendikalara ve emekçilere karşı yapılan haksız gözaltı ve tutuklamaların olmaması için; Kürt sorununun barışçıl yollarla çözülmesi için; Ortaoğu da ki emperyalist politikalara karşı çıkmak için; Faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için; Gezi direnişinde gençlerimizi katledenlerin yargılanmaları için; Kadına yönelik şiddetin engellenmesi ve ceza indiriminden vazgeçilmesi için; Hak ve özgürlükleri kısıtlayan iç güvenlik yasasının kaldırılması için; Kamusal, bilimsel, laik ve anadilde eğitim hakkı için iktidarı ve işverenleri uyarıyor, taleplerimiz doğrultusunda mücadelemize devam edeceğimizi bildiriyoruz. AKP’nin hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet ve talanına; sömürüye, yoksulluğa, faşizme ve gericiliğe karşı birlikte mücadele edelim. Gün geldi, devran dönüyor! AKP 8 Mart’tan Newroz’a, geziden 1 Mayıs’a işyerlerinde, alanlarda, sokaklarda direnen, mücadele eden emekçilere er ya da geç hesap verecek. Bizi engellemeyi düşünüyorsa da bunu yapamayacağını görecek” diyerek miting alanındaki herkese seslendi ve büyük alkış aldı. 1 Mayıs etkinlik programı İlkay Akkaya konseri ile sona erdi.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Eski sevgiliye plakası “evleniyoruz” yazılı otomobille silahlı saldırı iddiası…

Bir kişinin eski sevgilisini plakası “evleniyoruz” yazısıyla kapatılmış otomobilden ateş açarak vurduğu ileri sürüldü. Edinilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir