18 Şubat 2020 , Salı
Ana Sayfa / Bölgesel / Adana lezzetleri fotoğrafa yansıdı…

Adana lezzetleri fotoğrafa yansıdı…

Adana’nın geleneksel lezzetlerinin hatırlanması ve geleceğe taşınmasını amaçlayan Adana Kent Konseyi Adana Kebap ve Yemek Kültürü Fotoğraf Sergisi, 75. Yıl Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin izlenimine sunuldu. Proje Koordinatörü Nevzat Hız ile birlikte 12 fotoğraf sanatçısının Adana mutfağını yansıtan 50 eseri bu etkinlikte sergilendi. Adana Kebabı başta olmak üzere içli köfte, şırdan, mumbar, yüzük çorbası, güveç, halka tatlı, bici bici, şalgam gibi lezzetlerin en güzel halini yansıtan fotoğraflar büyük beğeni topladı. Serginin açılışına katılan konuklara simit, şalgam, ayran, halka tatlı ve nar suyu ikram edildi. Açılışa Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adana Milletvekili Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Adana Kent Konseyi Başkan Vekili Ömer Güner Sazak, AFAD Başkanı Tahsin Sezer ile çok sayıda davetli katıldı.

Serginin açılış kurdelesini kesen Başkan Hüseyin Sözlü, Adana’nın yemek kültürünü yansıtan fotoğraf sergisinin eşsiz lezzetleri gelecek nesillere ulaştırma noktasında büyük yarar sağlayacağını belirtti. Başkan Sözlü, “Bizim yemek kültürümüz Türk sofrası, Türk mutfağı, Türkistan coğrafyasından batıya doğru ilerleyişimizde hep zenginleşerek büyümüş ve lezzetlenmiştir. Bu yemeklerden gelecek nesillere hangileri ulaşacak bunu bilemiyoruz. Fakat bunları kalıcı kılmak önemlidir” dedi.
Milletvekili Elif Doğan Türkmen ise yöresel lezzet zengini Adana’da gastronomi festivali yapılması gerektiğini belirtip, Adana mutfağını tanıtan etkinliklerin kentin tanıtımına yarar sağlanacağını ifade etti.

Adana Kent Konseyi Başkan Vekili Ömer Güner Sazak da konuşmasında “Atalarımızın damak tadının, becerilerinin ve yemek kültürümüzün yanı sıra geleneksel sofra adabının yansıtıldığı bu etkinlikte bizlerden desteğini esirgemeyen Adana Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş’a, Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Sözlü’ye, Adana Kent Konseyi Halk Kültürü ve Sanatı Çalışma Grubu’na, Sayın Nevzat Hız ve katkısı bulunan tüm fotoğraf sanatçılarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Açılışın ardından Proje Koordinatörü Nevzat Hız, protokol üyeleri ve davetlilere sergiyi gezdirdi. Adana’nın eşsiz lezzetlerinin nasıl fotoğraflandığına dair bilgiler verdi. 22 Ekim’e kadar izlenimde kalacak Adana Kebap ve Yemek Kültürü Fotoğraf Sergisi, Adana Kent Konseyi tarafından kitap haline de getirildi.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Araçta doğum yaptı…

Minibüsle hastaneye götürülen hamile kadın, yolda bebeğini dünyaya getirdi. Kent merkezinde yaşayan Suriyeli Nimet Sraj …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir