23 Eylül 2019 , Pazartesi
Ana Sayfa / Bölgesel / Adana Kebap ve şalgam festivali…

Adana Kebap ve şalgam festivali…

Kazancılar Çarşısı’nda düzenlenecek Rakı Festivali’ne Valilik tarafından yasak getirilmesi büyük tepki çekti. Adanalılar ise festivale gelen yasağa sosyal medyada ilginç bir çözüm buldu.

2006’dan beri Aralık ayının ikinci cumartesi kutlanan Dünya Rakı Günü’nde, Adana’da düzenlenen Rakı Festivali bu yıl tartışmalara konu oldu.
Adana Valisi Mustafa Büyük festivalle ilgili “Biz insanların içki içmesini yasaklayacak değiliz ama içmesini de arzu etmeyiz” diyerek festivale izin verilmeyeceğini belirtti.

Sosyal medyada gündem yaratan açıklama sonrası ise Adanalılar, festivalin etkinlik sayfasında ilginç bir değişikliğe gitti. “Adanalının hep bir B planı vardır” varsayımından yola çıkarak, sosyal medyada etkinlik adını “Adana Kebap ve Şalgam Festivali” şeklinde değiştirdiler. Etkinliğe uygun bir de görsel oluşturdular.

Kullanıcılar 12 Aralık’ta, etkinliğin önceden belirlendiği tarihi Kazancılar Çarşısı’nda olacaklarını söylediler.

Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Hüseyin Sözlü, Vali Büyük’ün açıklamaları sonrası ise şu sözleri kaydetmişti: “Vali adına konuşacak değilim. Ancak etkinlik sivil bir inisiyatif. Aslında öyle bir festival yok. Onlar kendi aralarında bir araya geliyorlar. Ne belediyelerle ne de kamuyla ilgisi bulunmuyor. Dikkat çeken, dışarıdan da katılım olan bir etkinlik. Adana’da herkes kendi başına rakı içiyor. İnsanların kendi kişisel hürriyetleri var. Önlerine engel konulamaz. Gelenlere biz de uğrayıp ’Hoş geldiniz’ demiştik. Ama bizim izin vermemiz, vermememiz gibi bir konu yok. Müdahil olmaya da niyetim yok. Bir sendika bizi göreve davet etmişti. Bunda sorumluluğumuz nedir anlayamadım. Bu konularda hassasiyet gösterenlerin ayakkabı kutuları ortaya çıktığında hiç sesi yoktu. Cumhurbaşkanı da barda vatandaşları ziyaret etmiş, onlarla oturmuştu. Ne Adana Valisi’nden ne Adana Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan vatandaşın özel hayatıyla ilgili bir kısıtlamayı kimse beklemesin”

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Dünyanın en eski köprüsünün üzerinde futbol heyecanı…

Adana Barosu Adonis Futbol Takımı ile Adana Ampute Engelliler Futbol Takımı dünyanın halen kullanılmakta olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir