6 Aralık 2019 , Cuma
Ana Sayfa / Bölgesel / AB Bakanı Ve Başmüzakereci Çelik, Ceyhan’da…

AB Bakanı Ve Başmüzakereci Çelik, Ceyhan’da…

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, “Geçmiş yüzyılda ayağımızdaki ağırlıklarla yeterince mesafe alamadık. Şimdi artık Türkiye’nin ayağındaki bu yüklerden kurtulması gerekiyor. Türkiye’nin yepyeni bir sayfa açması gerekiyor.” dedi.

Çelik, Ceyhan ilçesinde düzenlenen “halkla buluşma” etkinliğinde, 45 gündür meydanlarda olduklarını, artık “ak koyunun kara koyunun” belli olduğunu söyledi.

Parti meselesi değil devlet-millet meselesinin 16 Nisan’da oylanacağını anlatan Çelik, Ceyhan’ın bu işi anladığını ifade etti.

Çelik, her zaman milletin gücü arttıkça devletin gücünün de arttığını dile getirerek, “1960’da bu millet bir iktidar seçti ama askeri darbe yaptılar, milletin elinden iktidarı kaptılar. 80’de böyle oldu, 28 Şubat’ta böyle oldu. Yani milletin iktidarını gasbettiler, zayıflattılar.” diye konuştu.

Koalisyon dönemlerinin sıkıntılarına işaret eden Çelik, “Koalisyon, askeri vesayet ve darbe tehlikesini gidermek için bizim bir sistem değişikliği yapmamız lazım. Sistem değişikliğinin özü şudur, milletin mührünü sandığa daha güçlü vurduğumuz gibi hükümetin kurulmasına, devletin inşa edilmesine de daha güçlü vurmak gerekiyor. Aksi halde, biz 10 yıllar boyunca yol gitsek bile herhangi bir siyasi krizde tökezleyebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin son 15 yılda 150 yıllık iş yaptığını, eğitimde, sağlıkta, ekonomide büyüdüğünü belirten Çelik, bunun istikrarla gerçekleştiğini vurguladı.

Bakan Çelik, 16 Nisan’dan sonra seçimin olduğu gün hükümetin de işe başlayacağını, hükümet kurmada zaman kaybedilmeyeceğini aktararak, şöyle devam etti:

“Türkiye’de bütün kurumların meşruiyetinin kaynağı millettir, halktır. Siz bir iktidarı kurduktan sonra o iktidarı bölmek, zayıflatmak, parçalamak, zaafa düşürmek, ona askeri vesayet yoluyla engel çıkarmak veya yargı vesayeti yoluyla çelme takmak kimsenin vazifesi olmayacak. İnşallah 16 Nisan’dan sonra sistem değişikliğine geçtiğimiz zaman, sizlerin 15 yıldır alın terinizle, emeğinizle, gayretinizle inşa ettiğiniz bu iktidarı siyasi sistem düzeyinde de garanti altına alacağız.”

“Evet” oyu verecek olanın da “hayır” oyu verecek olanın da kardeş olduğunu vurgulayan Çelik, “Tabi ki biz vatandaşlarımızın ‘evet’ vermesinin bu millet, bu devlet, bu ülkenin geleceği, çocuklarımızın geleceği için daha iyi olacağını düşünüyoruz ama netice itibariyle her bir vatandaşımız hürdür, özgürdür.” şeklinde konuştu.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Mahalle sakinleri, “Çocuklar ölmesin” diye çocuklarıyla sokağı trafiğe kapattı…

Bir mahalleli ‘Çıkmaz sokak ve kamyon giremez’ tabelası olan sokağı 10 gün önce ‘sürekli kaza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir