24 Temmuz 2024 , Çarşamba
Ana Sayfa / Bölgesel / 2023’ÜN İLK SEKİZ AYINDA 205 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ…

2023’ÜN İLK SEKİZ AYINDA 205 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ…

Adana Çocuk ve Kadın Hakları Derneği Başkanı Çiğdem Akça, 2023 yılının ilk 8 ayını yansıtan erkek şiddeti hakkında yaptığıı yazılı açıklamada, yetkilileri bu şiddeti durduracak önlemleri almaya davet ederek, Kadınlar ve çocukların sürekli olarak bu şiddete maruz kaldığını, artık daha ciddi önlemleri almanın kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

ÇKHD Başkanı Çiğdem Akça “Toplumun her kesiminde yükselen şiddet her gün artarak devam ediyor. Evde, sokakta, toplu taşımada, trafikte veya parkta şiddet adeta kol geziyor. Şiddet uygulamak için insanlar kendi bahanelerini üretiyorlar. Silahlanmanın arttığı, en ufak bahanelerin bile cinayetle sonuçlandığı zor günlerden geçiyoruz. Aşağıda yapılan tespitleri çok önemli buluyor ve kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz. Bu böyle devam edemez.

2023’ün ilk sekiz ayında erkekler 205 kadını öldürdü, 45 kadını taciz etti, 88 çocuğu istismar etti, 512 kadına şiddet uyguladı, sekiz kadına tecavüz etti. Erkekler en az 188 kadını seks işçiliğine zorladı. 170 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansırken, erkekler, en az, 17 çocuğu öldürdü.

2022’nin ilk sekiz ayında erkekler, 222 kadını öldürdü, 102 kadını taciz etti, 175 çocuğu istismar etti, 534 kadına şiddet uyguladı, 21 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 370 kadını seks işçiliğine zorladı. 2022’nin ilk sekiz ayında 132 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansırken, erkekler, yılın ilk sekiz ayında en az 30 çocuğu öldürdü.

2021’in ilk sekiz ayında erkekler, 208 kadını öldürdü, 106 kadını taciz etti, 98 çocuğu istismar etti, 73 kadına tecavüz etti. Erkekler, en az 429 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 552 kadına da şiddet uyguladı, yaraladı. 2021’in ilk sekiz ayında 153 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansırken, erkekler, en az 21 çocuğu öldürdü.

Cinayet

Erkekler, Ağustos’ta en az 31 kadını öldürdü; geçen yıl aynı ay bu sayı 31 idi. Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri Fransa yurttaşıydı. Erkekler, en az dört kadını koruma kararına rağmen öldürdü.

Erkekler altı kadını “ayrılmak istediği, barışmak istemediği”, bir kadını “kıskandığı” için öldürdü. Erkekler bir kadını “tv kumandası istediği” için öldürdü. Erkeklerin 23 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı.

24 kadını kocası, eski kocası, sevgilisi erkekler, üç kadını arkadaşı/iş arkadaşı, iki kadını da oğlu öldürdü. İki kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, iki kadını bahçede, iki kadını sokakta, bir kadını güzellik merkezinde, iki kadını otomobilde, bir kadını parkta, bir kadını otelde, bir kadını depoda, bir kadını da markette öldürdü. Erkekler, 15 kadını ev içinde öldürdü. Erkeklerin beş kadını nerede öldürdüğü basına yansımadı.

Erkekler, 12 kadını kesici aletle, 12 kadını ateşli silahla öldürdü. Erkekler, iki kadını boğdu. Erkekler bir kadını darp ederek, üç kadını da balkondan iterek öldürdü. Erkeklerin bir kadını nasıl öldürdüğü basına yansımadı.

Çocuk Cinayeti  

Erkekler, Ağustos’ta iki çocuğu öldürdü. Geçen yıl aynı ay bu sayı yedi idi. Bir çocuğu babası, bir çocuğu da arkadaşı öldürdü. Erkekler bir çocuğu kesici aletle, bir çocuğu da işkence ederek öldürdü.

Taciz

Ağustos’ta erkekler en az 11 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ayda 13 idi. Kadınlardan biri Kazakistanlıydı. Bir tacizde sistematikti.

Erkekler, sekiz kadını sözlü ve fiziki yollarla taciz etti. Bir kadını da karşınızda cinsel tatmin yaşayarak, bir kadını da video fotoğraf çekerek taciz etti.

Erkekler, üç kadını ev içinde, sekiz kadını da sokak, hastane, durak ve toplu taşıma araçlarında taciz etti.

Bir kadını spor eğitmeni, bir kadını da komşusu taciz etti. Dokuz kadını taciz eden erkeklerin kim olduğu bilgisi basına yansımadı.

Çocuk İstismarı

Erkekler, Ağustos’ta en az 13 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı 12 idi. Bazı failler aynı suçu daha önce işlemiş ve yargılanmıştı.

Erkekler, 11 çocuğu camii, sokak, park gibi ev dışı alanlarda istismar ederken iki çocuğu da ev içinde istismar etti.

Çocukları istismar eden yedi erkeğin kim olduğu bilgisi basına yansımadı. Bir çocuğu komşusu, bir çocuğu abisi, bir çocuğu doktor, bir çocuğu arkadaşı, bir çocuğu babası, bir çocuğu da mahalledeki esnaf istismar etti.

Cinsel Saldırı/ Tecavüz

Ağustos’ta erkekler iki kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ayda bu sayı bir idi.

Bakıcı kadına bakıcılık desteği yaptığı erkek, tecavüz etti. Bir kadına da korucu tecavüz etti.

Şiddet/Yaralama

Erkekler, Ağustos’ta az 92 kadını yaraladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı 79 idi. 16 kadını ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. En az 12 kadın koruma kararına rağmen erkeklerce yaralandı. Kadınlardan biri transtı.

En az 70 kadını kocası, sevgilisi erkekler yaraladı. Bir kadını arkadaşı, üç kadını damadı, yedi kadını baba ve oğlu gibi aile üyeleri yaraladı. En az 11 kadını yaralayan erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, üç kadını “kıskandığı” için, en az 26 kadını da “barışmak istemediği, ayrılmak istediği” için öldürdü. Erkeklerin, 63 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı.

Erkekler, 70 kadını darp ederek, 11 kadını ateşli silahla, iki kadını kayarak, sekiz kadını kesici aletle yaraladı. Erkekle bir trans kadına da yangın tüpü sıktı.

Erkekler, 54 kadını ev içinde, 38 kadını da sokak, park, hastane gibi ev dışı alanlarda yaraladı.”

Görmezden gelmek sorunu çözmez aksine büyütür. Koruma ve Önleme çalışmaları yönünde adımlar atılarak, cezai yaptırımlar caydırıcı duruma gelmelidir.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çaldığı Ciple İki Araca Çarpan Şüpheli Yakalandı…

Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde, çaldığı ciple park halindeki iki araca çarpan şüpheli ile kendisine yardım …

19 yıl hapis cezası olan firar hükümlü yakalandı…

Adana’da uyuşturucu ticareti suçundan kesinleşmiş 19 yıl hapis cezası bulunan firar hükümlü Seyhan Polisi tarafından …

Kadir Aydar 2. kez Başkanlık koltuğuna oturdu…

 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ceyhan’da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak ikinci kez görevine başladı. Halkın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir