22 Ağustos 2019 , Perşembe
Ana Sayfa / Bölgesel / Tedavi Edilen Nil Kaplumbağası Suya Bırakıldı…

Tedavi Edilen Nil Kaplumbağası Suya Bırakıldı…

Ceyhan Nehri’nde 11 ay önce yaralı halde bulanan Nil kaplumbağası, Hatay’da gerçekleştirilen tedavisinin ardından Yumurtalık Lagünü’nden suya bırakıldı.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım, Tedavi ve Kurtarma Uygulama ve Araştırma Merkezinde tedavisi tamamlanan Nil kaplumbağası, MKÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muhammed Enes Altuğ gözetiminde Adana’nın Yumurtalık ilçesine götürüldü. Kaplumbağa Yumurtalık Lagünü’nden, Ceyhan Nehri’nin denize döküldüğü yerde suya salıverildi

Prof. Dr. Altuğ, hayvanın rehabilitasyon merkezine getirildiğinde bitkin halde olduğunu, ağız bölgesinde yaralar bulunduğunu ve beslenmeyle ilgili problemler yaşadığını söyledi.

Nil kaplumbağasının 11 aydır rehabilitasyon merkezinde tutulduğunu anlatan Altuğ, “Hayvanın radyografik ve kan tetkiklerini yaptık. Bilgisayarlı tomografisi de çekildi. Kaplumbağayı doğal besinlerle besledik ve gerekli tedavisinin ardından, sağlığına kavuştuğundan emin olduktan sonra suya bıraktık.” diye konuştu.

Altuğ, Nil kaplumbağaların yaşam alanlarının nehirlerin denizlerle birleştiği yerler olduğunu, bu doğrultuda hayvanın doğaya salındığını kaydetti.

Hakkımızda zafer

Ayrıca Kontrol Et

Çuvalla 23 güvercini çalarken kameraya yakalanan şahıs tutuklandı…

Bir kişinin iş yerinin damında beslediği güvercinlerin 23’ünü torbaya koyarak çaldığı iddiasıyla gözaltına alınan zanlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir