Son Dakika
15 Aralık 2018 Cumartesi

Tedavi Edilen Nil Kaplumbağası Suya Bırakıldı…

15 Kasım 2016 Salı, 20:31

Ceyhan Nehri’nde 11 ay önce yaralı halde bulanan Nil kaplumbağası, Hatay’da gerçekleştirilen tedavisinin ardından Yumurtalık Lagünü’nden suya bırakıldı.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım, Tedavi ve Kurtarma Uygulama ve Araştırma Merkezinde tedavisi tamamlanan Nil kaplumbağası, MKÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muhammed Enes Altuğ gözetiminde Adana’nın Yumurtalık ilçesine götürüldü. Kaplumbağa Yumurtalık Lagünü’nden, Ceyhan Nehri’nin denize döküldüğü yerde suya salıverildi

Prof. Dr. Altuğ, hayvanın rehabilitasyon merkezine getirildiğinde bitkin halde olduğunu, ağız bölgesinde yaralar bulunduğunu ve beslenmeyle ilgili problemler yaşadığını söyledi.

Nil kaplumbağasının 11 aydır rehabilitasyon merkezinde tutulduğunu anlatan Altuğ, “Hayvanın radyografik ve kan tetkiklerini yaptık. Bilgisayarlı tomografisi de çekildi. Kaplumbağayı doğal besinlerle besledik ve gerekli tedavisinin ardından, sağlığına kavuştuğundan emin olduktan sonra suya bıraktık.” diye konuştu.

Altuğ, Nil kaplumbağaların yaşam alanlarının nehirlerin denizlerle birleştiği yerler olduğunu, bu doğrultuda hayvanın doğaya salındığını kaydetti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.