Son Dakika
20 Kasım 2018 Salı

Ödüller Sahiplerini Buldu…

01 Kasım 2018 Perşembe, 16:33

Adana’da Dokuma 7. Kumaş Tasarım Yarışması’nda ödüller sahipleri buldu. Törene katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Tasarım yarışmalarında dereceye giren tasarımcılarımızın yurt dışında, dünyanın en iyi tasarım okullarında eğitim almalarını sağlıyoruz. Bu doğrultuda bugüne kadar 143 tasarımcımızı destekledik, desteklemeye de devam edeceğiz” dedi.
Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) desteğiyle Akdeniz Tekstil İhracatçıları Birliği (ATHİB) tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘7. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nın ödül töreni, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla Adana Müze Kompleksi’nde gerçekleştirildi. Tasarım yarışmasında 1’inci olan tasarımcı ‘Düzlem’ adlı tasarımıyla, Berna Süslü oldu. 2’nci ise ‘New Butterfly’ temasıyla Şansım Televi Boğa olurken, 3’üncü yarışmacı ‘Muture COre’ temasıyla Gizem Nur Bağ oldu.

“Türk tasarımcılarının dünya tasarım gündeminde belirleyici olmasını istiyoruz”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yüksek gelirli ülkeler sınıfına çıkmak için tasarıma dayalı, markalı, katma değeri yüksek ürünlere ve ülkenin ihracatını bu yönde arttırılması gerektiğine dikkat çekerek, “Tasarım kültürünün ülkemizde yaygınlaştırılması yönünde firmalarımıza destekler sağlıyoruz. Kaliteli tasarım yolunda tasarımcılarımıza bu ve benzeri yarışmalarla hayallerini gerçekleştirme fırsatı sunuyoruz. Tasarım yarışmalarında dereceye giren tasarımcılarımızın yurt dışında, dünyanın en iyi tasarım okullarında eğitim almalarını sağlıyoruz. Bu doğrultuda bugüne kadar 143 tasarımcımızı destekledik. Farklı sektörlerdeki firmalarımıza da tasarım ve inovasyon altyapısının geliştirilmesi için 75 tanesi tekstil hammaddeleri sektöründe olmak üzere tekstil, hazır giyim, deri ayakkabı, halı sektöründen toplam 397 adet tasarım ve üretim projesine de ayrıca destek veriyoruz” şeklinde konuştu.
Türk tasarımcılarının yakın gelecekte dünya tasarım gündeminde belirleyici rol almasını istediklerini belirten Bakan Pekcan, “Yarışmamızda derece alan öğrencilerimizin yurtdışı eğitim ve yaşam giderlerini destekledik. Tasarım kültürümüzün gelişmesi ve yaygınlaşması adına sağladığımız desteklerle, Türk tasarımcılarımızın moda üretimi konusunda uluslararası moda platformlarında kendilerinden söz ettirmektedirler” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.