Son Dakika
24 Ocak 2019 Perşembe

Gazetecilerle Bir Araya Geldiler…

18 Ekim 2018 Perşembe, 18:09

Ceyhan’da Cumhuriyet Başsavcısı Kadir Günüç ve Adalet Komisyonu, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İbrahim Alper Bilgin Ceyhan’daki Gazeteciler ile bir araya geldi.
Halkın doğru bilgi alabilmesi ve adaletin doğru sağlanabilmesi için doğru bilgi paylaşımının gerektiğini belirten Ceyhan Cumhuriyet Başsavcısı Kadir Günüç, ‘’Vatandaşlarmızın haklarını savunmak, bu Ülke için hizmet ve doğru habercilik sergileyen gazetecilerin, kulaktan dolma bilgilerle değilde, yasalar çerçevesinde gerçek bilgileri alabilmesi için hükümetimiz savcılık birimini daha şeffaf hale getirmiştir” dedi.
Gizliliğin daha önce esas olduğunu ancak gelişen teknoloji ile mülki amir ve savcıların çok kolay tanınır hale geldiğini belirten Başsavcı Günüç, “Haber yapılırken bir takım Hukuki hatalar yapılabiliyor, bunların önüne geçebilmek adına bundan sonra basınımız ile iç içe çalışacak, halkımızın haklarını savunarak doğru bilgi almasını sağlayacağız. Eski gizlilik bitti, yeni teknoloji ile artık herkes savcı ve hakimleri kolay bulabiliyor. Şeffaf ve devletimizin izin verdiği kurallar içerisinde basınımız bizden doğru bilgi alabilecek ve haberlerini doğru kaynaktan yapacaktır. Bizlerde halkımızı uyaracak önemli konu ve mevzuatları hızlı ve doğru şekilde halkımıza aktaracak, sizlere anlık bilgi akışı sağlayacağız” dedi.
Adalet Komisyonu, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İbrahim Alper Bilgin ise, “Lekelenmeme hakkı, mahkumiyet karinesi ve soruşturmanın gizliliği çerçevesinde herkesin haklarını koruyarak, doğru bilgi akışı sağlamak ve her iki tarafın mağduriyet durumunu ortadan kaldırmak için böyle bir proje geliştirdik. Basınımızın yerinde ve doğru bilgi almasını sağlarken Adalet dağıtan bireyler olarak vatandaşımızında mağdur olamamasını sağlayarak iyi bir hizmet sunarız. WhatsApp grubundan mahkeme kararları ve mevzuatlarla doğru bilgi akışı sağlayarak eski bilinci kırmış olacağız” dedi.
Toplantıya Ceyhan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şahin Özer, ulusal ve yerel basın temsilcileri katıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.